Sinira yeni X-ray cihazlari gidiyor - 25 Temmuz 2013 Persembe

small_sahte-fatura(1).jpg


Sınıra yeni X-ray cihazları gidiyor

 

PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin sınırın hemen karşısına bayrak dikmesi ve bölgedeki kaotik durum Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nı da harekete geçirdi.

25 Temmuz 2013 Perşembe - 02:37

Sınırdaki kaçakçılığın artmasından endişe eden yetkililer, ek tedbirler aldı. Avrupa Birliği (AB) fonlarından faydalanılarak alınan 20 milyon TL değerindeki 5 x-ray cihazı geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye getirildi. Cihazlar, Suriye sınırındaki Akçakale, Yayladağı ve Öncüpınar kapılarına gönderilecek.

Zaman'ın haberine göre; Sınırın diğer tarafından gelen araçlar, bu cihazlardan geçirilerek kontrol edilecek. Ayrıca 5 x-ray cihazının daha alınması için düğmeye basıldı. Gümrük yetkilileri, denetimlerin sıklaştırılacağını belirtiyor. Şu an Cilvegözü’nde bir adet yarı sabit x-ray cihazı, Öncüpınar’da ise 1 adet mobil x-ray cihazı faal durumda. Cilvegözü, Akçakale ve Öncüpınar kapılarında birer adet bomba dedektör köpeği bulunuyor. Öte yandan kaçakçılıkla mücadele eden Gümrük Muhafaza Kaçak İstihbarat Müdürlüğü sayısı da 18’den 29’a çıkarıldı. Buna ek olarak 12 tane Gümrük Muhafaza Kaçak İstihbarat Bölge Amirliği oluşturuldu.

Tarama sistemleri gümrüklerde beyan edilen yük ile taşıması yapılan yükün tutarlılığının kontrolünün dışında, yük içinde veya gizli bölmelerde saklanan yasa dışı madde ve eşyaların tespit edilmesinde kullanılıyor. Mobil araç ve konteyner tarama sistemleri, 30 cm’lik bir çeliğe nüfuz ederek arkasındaki maddeyi gösterebiliyor, organik-inorganik madde ayrıştırma teknolojisini içeriyor. Hem tarama sisteminin güvenliği hem de radyasyon güvenliğini sağlamak için, sistemde farklı işlevleri olan 4 gruptan oluşan 2 mekanik ve 7 kızılötesi olmak üzere toplam 9 sensör bulunuyor. Ayrıca sistemin içinde ve dışında bulunan kameralarla dış güvenliği sağlayabiliyor

KAYNAK: http://www.timeturk.com/tr/2013/07/25/sinira-yeni-x-ray-cihazlari-gidiyor.html