Türk Gümrük Birligi"nin kurulmasi gündemde

small_buyutec1(1).gif


Türkçe konuşan ülkeler arasında serbest ticaret bölgesinin kurulması hedefleniyor. Konuyla ilgili Azerbaycan basınına konuşan Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlementer Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Ramil Hasanov, Ağustos ayında yapılacak Devlet Başkanları Zirvesi’nde bu konunun görüşüleceğini söyledi. TÜRKPA Genel Sekreteri Hasanov, devlet başkanlarının serbest ticaret bölgesinin kurulması yönünde bir karar alması durumunda Parlementer Asamblesi’nin bu konuyu yasalaştıracağını açıkladı.

Türkçe konuşan ülkeler arasında serbest ticaret bölgesinin kurulması hedefleniyor. Konuyla ilgili Azerbaycan basınına konuşan Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlementer Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Ramil Hasanov, Ağustos ayında yapılacak Devlet Başkanları Zirvesi’nde bu konunun görüşüleceğini söyledi.

TÜRKPA Genel Sekreteri Hasanov, devlet başkanlarının serbest ticaret bölgesinin kurulması yönünde bir karar alması durumunda Parlementer Asamblesi’nin bu konuyu yasalaştıracağını açıkladı. Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi’nin Ağustos ayı ortalarında Azerbaycan’da yapılması bekleniyor.

TÜRKPA’ya şu an itibariyle Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan üye. İlk başta bu ülkeler arasında serbest ticaret bölgesinin kurulması bekleniyor. Kazakistan'ın ayrıca Rusya ve Belarus ile de bir Gümrük Birliği ortaklığı bulunuyor

Kaynak: Türk Gümrük Birliği"nin kurulması gündemde haberi 01 Ağustos 2013 Perşembe haberleri http://www.medya73.com/turk-gumruk-birliginin-kurulmasi-gundemde-haberi-1420484.html#ixzz2bE1CcGtd
Haber