Son yillarda gerçeklestirdikleri basarili operasyonlar ile dikkatleri üzerine çeken Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlügü çalismalarini haberevet'e anlatti. Yayin sorumlusu Berat Erkök'e konusan Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mustafa Isik kaçakçilikta mücadelede caydiriciligin önemine dikkat çekti.

small_almanya_kargo.bmp


Uğurlu Gümrük Müşavirliği -

Son yıllarda gerçekleştirdikleri başarılı operasyonlar ile dikkatleri üzerine çeken Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü çalışmalarını haberevet'e anlattı. Yayın sorumlusu Berat Erkök'e konuşan Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mustafa Işık kaçakçılıkta mücadelede caydırıcılığın önemine dikkat çekti.

 

Son yıllarda gerçekleştirdikleri başarılı operasyonlar ile dikkatleri  üzerine çeken Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü çalışmalarını  haberevet'e anlattı. Yayın sorumlusu Berat Erkök'e konuşan Orta Anadolu  Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mustafa Işık kaçakçılıkta mücadelede  caydırıcılığın önemine dikkat çekti.
 
 
ESKİ SİSTEMLER TARİH OLDU
 
Mustafa Işık gümrük çalışmaları sırasında uygulanan eski ve yavaş  yöntemlerin rafa kaldırdığını belirtti ve : “Basında sürekli uyuşturucu  kaçakçılığı ile ilgili haberler yer alıyor. Uyuşturucu kaçaklığının yanı  sıra ticari mal kaçakçılığı vakaları da sıklıkla görülüyor. Gümrük  sistemimizde çok önemli değişiklikler oldu. Daha sistematik çalışmalar  yürütülüyor. Eskiden gözle ya da elle kontroller yapılıyordu. Gümrüklerde ya  da havalimanında şüphelenilen kişiler detaylı aramalardan geçiriliyordu. Bu  sistem hem zaman alıyor hem de yolcuları rahatsız ediyordu. Artık risk  profilleri çıkartılıyor ve şahısların kaçakçılık yapıp yapmadığı. Yanlarında  ne tür eşyalar getirdikleri çok daha önceden tahmin edilebiliyor.” dedi.
 
MEDİKAL KAÇAKÇILIKTA ARTIŞ 
 
Konu ile ilgili bir örnek veren Mustafa Işık şunları söyledi: “Örneğin  geçtiğimiz günlerde diş implantı yakalandı. En iyi diş implantı Almanya’dan  gelir. Çeşitli medikal şirketlerinde çalışanlar ya da kaçakçılık yapma  şüphesi olanlara daha fazla dikkat ediliyor. Sağlık saygın bir sektördür ama  bu tür olaylara sıkça karışan sağlık ve medikal sektöründe olan kişiler  var.”
 
GENEL ADLİ KOLLUK İLE İŞBİRLİĞİ
 
Operasyon öncesinde operasyon sırasında ve sonrasında genel kolluk ile  uyumlu çalıştıklarını belirten Orta Anadolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü  Mustafa Işık: “Bu risk profillerinin çıkarılması sırasında Genel kolluk  birimleri ile de işbirliği yapıyoruz. Gerektiği durumlarda kişilerin  pasaport bilgileri gibi verileri bize iletiyorlar. Bunun yanı sıra  Bakanlığımızın uluslar arası kaçakçılıkla mücadele birimleri ile istihbarat  paylaşımı, ortak operasyon ve eğitim konusunda bağlantıları bulunmaktadır.  Bu kanalla gelen bilgileri değerdirerek de kaçakçılıkla mücadele ediyoruz.  Yurt dışında bulanan bazı istihbarat kuruluşlarında da bize bilgi akışı var.  Uzmanlarımız bu verileri değerlendiriyor ve risk analizi yaparak yolcu  profili , eşya, firma ve ülke profillerini çıkartıyor. Bu sistem ile  çalışıldığında daha verimli sonuçlar alınmaktadır” açıklamasını yaptı.
 
YAKALAMALAR KADAR CAYDIRICILIK DA ÖNEMLİ
 
Kaçakçılıkla mücadele ettikleri kadar aldıkları önlemlerle de caydırıcılığı  amaçlardıklarını söyleyen Mustafa Işık: “İnsanları birer birer sıraya sokup  arama devri kapandı. Artık önceden önlemler alarak ve sistematik çalışarak  kaçakçılık faaliyetleri önleniyor. “Kaçakçılıkla mücadelenin bir ayağı da  caydırıcılıktır. Yakalamalar arttıkça bizim caydırıcılık özelliğimiz de  artıyor. Biz burada yapılmaya çalışan kaçakçılığı yakalıyoruz ama diğer  taraftan da kaçakçıları caydırıyoruz. Yakalamaların arttığını ve güvenlik  önlemlerini gören kaçakçılar düşündükleri işi yapmaktan vazgeçiyorlar.”  dedi.
 
 
GÜMRÜK KENDİ KÖPEĞİNİ EĞİTECEK
 
Gümrük denildiğinde akıllara akıllı köpekler de geliyor. Mustafa Işık  yapılan aramalarda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün eğittiği köpeklerden yardım  aldıklarını fakat yakında kendi köpeklerini eğitmeye başlayacaklarını  belirtti. Işık: “Akyurt’ta hazırlanan köpek eğitim merkezinin çalışmaları  bitmek üzere. Gölbaşındaki dedektör köpek eğitim merkezinde bulunan gümrük  muhafaza memuru arkadaşlarımız orada eğitim aldılar. Yakında kendi akıllı  köpeğimizi kendimiz eğiteceğiz. Böylece polis ve jandarmadan sonra köpek  eğiten yer olma özelliğine sahip olacağız.” dedi.
Haberevet özel / Berat Erkök