Dis Ticarette Kullanilan Ödeme Yöntemlerinde Yeni Dönem - BDO 20.03.2014

small_diticaret.12.jpg


GÜMRÜK MEVZUAT HABER - UĞURLU GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİGÜMRÜK MEVZUAT HABER - UĞURLU GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ
    BPO SİSTEMİ SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ-  (POWERPOINT SUNUM)

Türk Ekonomi  Bankası (TEB),Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  iş birliğiyle "Dış Ticarette Kullanılan Ödeme  Yöntemlerinde Yeni Dönem” konulu bir seminer  düzenledi. Uluslararası ticaret ve bankacılıkta  yaşanan hızlı değişim sürecinin ve yeni ödeme  yöntemlerinin ele alındığı seminerde, kolaylığı,  pratikliği ve güvenilirliği ile öne çıkan yeni  ödeme sistemi Banka Ödeme Yükümlülüğü (BPO)  hakkında bilgi verildi.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türkiye  İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğiyle  düzenlenen "Dış Ticarette Kullanılan Ödeme  Yöntemlerinde Yeni Dönem” başlıklı seminerde  Banka Ödeme Yükümlülüğü'nün (BPO) uluslararası  ticaret yapan firmalara ne gibi kolaylıklar  sağlayacağı konusu masaya yatırıldı. TEB Genel  Müdürü Ümit Leblebici ve TİM Başkan Vekili Ali  Nedim Güreli'nin ev sahipliğinde, 27 Şubat  Perşembe günü TİM Dış Ticaret Kompleksi  Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerde,  uluslarası ticaret yapan firmalara yeni bir  ödeme yöntemi alternatifi sunan BPO sistemi  hakkında bilgi verildi.

  TİM Başkan Vekili Ali Nedim Güreli seminerde yaptığı konuşmasında, "İhracat,  Türkiye için bugün hiç olmadığı kadar önemli  hale geldi. İşte bu yüzden ihracatçılarımızı  desteklemek, onlara yön göstermek için büyük  çaba sarf ediyoruz. Bugün düzenlediğimiz  toplantının ana gündem maddesini oluşturan Banka  Ödeme Yükümlülüğü de ihracatçıların dışarıya  açılımını kolaylaştıracak çok önemli bir  düzenleme. Ödemeler konusunda ihracatçılarımızın  elini güçlendirecek bir yöntem. BPO, mevcut  ticari finansman çözümlerini tamamlayan, riski  azaltan yeni bir araç, finansman için teminat.  Esas olarak mal mukabili ve akreditif arasındaki  açığı kapatıyor. Başka bir deyişle; açık hesap  yöntemine banka güvencesi sağlıyor.  İhracatçılarımız için çağı yakalamak, yeninin  peşinden koşmak önemli. Dolayısıyla Banka Ödeme  Yükümlülüğü de ihracatçılarımız açısından yeni  bir seçenek olarak kullanılabilir” dedi.

TEB Genel  Müdürü Ümit Leblebici ise konuşmasında,  dünya ticaretinde açık hesap ödeme yönteminin  payının hızla arttığına dikkat çekerken, banka  güvencesi sağlayan sağlam bir ödeme yöntemi olan  akreditifin dünya ticaretindeki payının %15  civarında kaldığını söyledi. Leblebici, "Açık  hesap ödeme yönteminin daha çok tercih edilme  nedenlerinin başında operasyonel işlem kolaylığı  ve bankalara ödenen masraf-komisyon maliyetinin  düşüklüğü geliyor. Fakat güvencesiz bir ödeme  yöntemi olan açık hesap işlemleri tahsilat  endişeleri yaratıyor. Bu endişeyi gidermek için  kullanılan ihracat sigortaları da ihracattaki  riski karşılayacak seviyede değil. Bu nedenle,  piyasanın hem operasyonel kolaylık hem de banka  güvencesi sağlayan bir ödeme yöntemine ihtiyacı  var. Bu ihtiyacı karşılamak üzere sunulan yeni  ödeme yöntemi BPO, ticari işlemlerin daha kolay  ve daha pratik şekilde gerçekleşmesine olanak  verirken, banka destekli olması sayesinde de  ihracatçılarımıza tahsilat güvencesi sağlıyor.  BPO'nun dış ticaret yapan firmalarımıza  operasyonel kolaylık, işlemlerin şeffaf takibi,  ödeme güvencesi gibi önemli avantajlar  sağlamasını bekliyoruz” dedi.

TEB'in Türkiye'nin hem en eski ikinci özel  bankası hem de ülkemizin ilk ihracat atağını  destekleyen öncü bankası olduğunu ifade eden  Leblebici, "TEB olarak bu konudaki öncülüğümüzü  BPO'yu dış ticaret ile uğraşan firmalarımıza da  sunan ilk iki bankadan biri olarak sürdürmekten  mutluluk duyuyoruz. BPO'yu ilk sunan bankalardan  biri olmamızda, yenilikçi anlayışımız kadar  önümüzdeki dönem Türkiye büyümesini verimlilik  artışı ile yapacağına olan inancımız da yatıyor.  Verimlilik artışının da iki şeye ihtiyacı var:  Çok iyi nakit ve risk yönetimi, çok iyi  danışmanlık. Biz TEB olarak her iki konuda da  müşterilerimize en güncel ürünleri ve hizmeti  sunuyoruz” diye konuştu.

BPO Nedir?

· Akreditifin güvencesini mal mukabilinin  kolaylığı ile birleştiren yeni bir ödeme  yöntemidir.

· İç ve dış ticarette kullanılır.

· BPO firmaların kolaylık ve banka güvencesi  taleplerine teknolojinin yardımıyla cevap verir.

· Kağıt belgelere özgü sorunları ortadan  kaldırır.

· İnsan hatasını en aza indirir.

· Alıcı ve satıcının sadece ticaret ile  uğraşmasını sağlayarak hayatını kolaylaştırır.

  BPO SİSTEMİ SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ- (POWERPOINT SUNUM)