Almanya'nin Hafif Silah Ihracatinda Rekor - 09.05.2014

small_silah(1).bmp


GÜMRÜK HABER - UĞURLU GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ

Almanya'nın Hafif Silah İhracatında  Rekor


Almanya'nın hafif silah  ihracatının 2012'ye göre yüzde 43 artarak 135 milyon avroya  ulaştığı belirtildi.

Sol Parti'nin verdiği soru  önergesine Alman hükümetince verilen yazılı yanıta göre,  hafif silah ve mühimmat ihracatı 2013 yılında önemli oranda  arttı. 2012'ye göre geçen yıl yüzde 43 artan hafif silah  ihracatı miktarı 135 milyon avroya ulaştı. Bunun, bugüne  kadar ki en yüksek rakam olduğu öğrenildi.

Almanya'nın özellikle Arap ülkelerine silah satışlarının  arttığı, sadece Suudi Arabistan'a yaklaşık 35 milyon avroluk  tüfek, otomatik silah ve mühimmat satıldığı kaydedildi.

Suudi Arabistan'a 2011 yılında 9,35 milyon avro, 2012'de  6,54 milyon avro ve 2013 yılında da yaklaşık 35 milyon  avroluk hafif silah satıldığı, bu artışın Suudi Arabistan'ın  güvenlik güçlerindeki küçük silahları değiştirmesinden  kaynaklandığı bildirildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, kısıtlayıcı silah ihracatı  politikası izlendiği, yapılan ihracatın Avrupa'nın ve  Almanya'nın kendi koyduğu kurallara göre yapıldığını ifade  edildi.

Sol Parti Milletvekili Jan van Aken ise küçük silahların  dünyada çok sayıda insanı doğrudan öldürdüğünü ve birçok  insana acı getirdiği belirterek, ''Alman dış politikasının  acımasızlığı çok açık bir şekilde görülüyor'' dedi.

Bu silahlarla diktatörlerin kendi halkına baskı uyguladığını  vurgulayan Aken, küçük silahların satışını tümüyle  yasaklanmasını isteyerek, dünyada yaşanan savaşlarda  insanların yüzde 90'ının bu silahlarla öldürüldüğünü  kaydetti.

Almanya'nın 2004 yılında 51,58 milyon avroluk küçük silah  satarken, 2010 yılında bu meblağın 131,75 milyon avro olduğu  belirtildi.
 Kaynak: http://www.beyazgazete.com/