Gümrükte bekleme süresi yariya iniyor (zaman gazetesi)

small_hayati-yazici.bmp


Yurtdışıyla ticaret yapanların sorunlarının başında gelen 10-12 günü bulan gümrükte bekleme süresi kısalıyor.

Ankara Ticaret Odası Meclis Toplantısı'nda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Gümrüklerdeki bekleme süresi Avrupa Birliği (AB) standartlarının üzerinde. Tek pencere hedefini hayata geçiriyoruz. Böylece ilgili kamu kuruluşlarından toplanması gereken belgeler bir yerden tedarik edilebilecek." dedi. Gümrük İdaresi'nin vereceği evrakın 1 gün içinde verilebildiğini belirten Yazıcı, bundan sonra diğer bakanlıklardan alınması gereken evraklara da elektronik ortamdan ulaşılabileceğini kaydetti. Tek bir merkezde toplanacak belgeler sayesinde birden fazla yeri gezmek zorunda kalmayacak işadamının bekleme süresi yarıya yakın azalarak AB standartlarına gelecek. Bakanlığının üzerinde çalıştığı diğer konunun ise kâğıtsız-belgesiz gümrük işlemleri olduğunu belirten Bakan Yazıcı, ilk uygulamasının deneme halinde olan projeden ilk etapta elektronik ortamda onaylanmış kişi statüsündeki işadamları olacağını belirtti. İlerleyen zamanlarda bu imkândan herkes faydalanabilecek. Bakanlık ayrıca, Gümrük ve Ticaret Konseyi ile Esnaf Şûrası'nı da en kısa sürede hayata geçirmeyi planlıyor.

Bakanlığının bünyesine ticaretin de katılmasıyla 5 olan genel müdürlük sayısının 9'a yükseldiğinin bilgisini veren Hayati Yazıcı, bunların içinde Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'nün önemine değinerek, "75 milyon nüfusumuzun tamamı tüketicinin korunması ile ilgilidir. Bu müdürlüğü daha etkin hale getireceğiz." dedi. 2 bal firmasına verilen 155 bin liralık cezayı hatırlatan Yazıcı, reklamların aldatıcı, yanıltıcı ya da şikâyet üzerine gündeme alınıp inceleneceğini ve ciddi müeyyideler uygulamaya devam edeceklerini vurguladı.

Diğer taraftan bakanlığın süratle gümrük kapılarını yenilemeye devam ettiğini duyuran Hayati Yazıcı, kapılardaki bekleme süresinin bir gün azalmasının maliyetti dörtte bir oranında azalttığının altını çizdi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da gümrük kapılarındaki modernizasyon çalışmalarının sonucu olarak bekleme sürelerinin yarı yarıya azaldığını ifade etti.