Türk isadamlarina çift pasaport verilmesi 24.05.2014

small_pasaport(1).jpg


GÜMRÜK HABER - UĞURLU GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ
 
DEİK'ten alınan DEİK Genel Sekreteri Bahri Can Çalıcıoğlu imzalı yazıda;
 
Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelere yönelik ziyaretlerinde tek  pasaport uygulamasının ikili ekonomik ilişkilerimizin artmasına engel teşkil  ettiği tespiti ve Türk işadamlarına çift pasaport verilmesi önerisi üzerine  Dışişleri Bakanlığı'nca gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde çift  pasaport kullanımının mümkün kılındığı belirtilmektedir.

Bu çerçevede Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye istinaden Türk  vatandaşlarının bir adet geçerli pasaport hamili olmaları genel teamül  olmakla birlikte 22.04.2013 tarihli ve 41 nolu Genelge uyarınca iki adet  geçerli pasaportta ihtiyaç duyan ve her ikisini de taşımak isteyen  vatandaşların mazeretlerini yazılı olarak beyan etmeleri halinde her iki  pasaportun da kendilerine verilebileceği belirtilmiştir.

Söz konusu uygulama umumi, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için geçerli  olup kanuna açıkça aykırı olmayan herhangi bir gerekçe yeterlidir. Müracaat  prosedürleri normal başvurular ile aynı olup Pasaport işlemleri hakkında  detaylı bilgiye pasaport birimlerinden ulaşılabilmektedir.

 

Kaynak: İtkib web sayfası