Türkiye ile Hollanda Arasinda JETCO Anlasmasi Imzalandi - 06.06.2014

small_ihracat(1).bmp


Türkiye ile Hollanda arasında JETCO Anlaşması imzalandı. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat ZEYBEKCİ, AB ile ABD arasında müzakereleri sürdürülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’nın (TTYO), Türkiye ve AB arasındaki serbest ticaret anlaşması sorununa kalıcı bir çözüm bulmak ve Gümrük Birliğinin ihtiyacı olan dinamizmi kazandırmak bakımından fırsata dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. ZEYBEKCİ, Türkiye ile Hollanda arasında imzalanan Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komisyonu (JETCO) imza töreninde, Hollanda’nın Türkiye açısından önemli bir ticaret ortağı olduğunu, 2002 yılında 2,5 milyar Avro seviyesinde olan ülkeler arasındaki dış ticaret hacminin geçen yıl 5,2 milyar Avroya ulaştığını kaydetti.


Nisan ayı itibarıyla Hollanda’ya ihracatın 870 milyon Avro olarak gerçekleştiğini belirten ZEYBEKCİ, 2002-2013 yılları arasında Türkiye’ye en fazla doğrudan yatırım yapan ülkenin Hollanda olduğuna dikkati çekti.

İki ülke arasında birçok alanda işbirliği olanağının da bulunduğunun altını çizen ZEYBEKCİ, “Hedefimiz kazan-kazan yöntemi ile Hollanda’nın önemli tedarikçileri arasında yerimizi almaktır” diye konuştu.

Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci ve AB ile ABD arasında imzalanacak TTYO Anlaşması’na da değinen ZEYBEKCİ, şöyle devam etti:

“Özellikle AB ile ABD arasında yürütülen TTYO Anlaşması müzakerelerinin kapsam ve derinliği dikkate alındığında, anlaşmayı, Türkiye ve AB olarak serbest ticaret anlaşması sorunumuza kalıcı bir çözüm bulmak ve Gümrük Birliğimizin ihtiyacı olan dinamizmi kazandırmak bakımından da fırsata dönüştürmemiz gerektiğine inanıyorum.”

Türkiye’nin ancak anlaşmanın bir tarafı olduğu taktirde zararın bir kısmını karşılayabileceğini ifade eden ZEYBEKCİ, bu konuda Hollanda’nın desteğini beklediklerini ifade etti.

Bakan ZEYBEKCİ’ye konuşması için teşekkür eden Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İş Birliği Bakanı Lilianne PLOUMEN, ülkesi adına JETCO anlaşmasının imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

PLOUMEN, anlaşmanın ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için önemli bir adım olduğunu kaydederek, JETCO’nun kurumlar arasında doğrudan iletişimi sağlayan bir mekanizma olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin ekonomik ve ticari açıdan fırsatlar sunan bir ülke konumunda bulunduğunu belirten PLOUMEN, “Türkiye, aynı zamanda rekabet eden bir bilgi toplumu olma yolunda ilerliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmalarından ardından taraflar anlaşmayı imzaladı. ZEYBEKCİ, daha sonra konuk Bakan PLOUMEN’e Osmanlı motifleri ile bezenmiş el yapımı tabak hediye etti.

Kaynak: Ekonomi Bakanlığı