Cari açiga ihracat dopingi - 13.06.2014

small_GDO1.jpg


CARİ açık dış ticaret açığındaki gerileme ve net hizmet gelirlerindeki artışla ilk dört ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 azalarak 16.37 milyar dolara geriledi.

merkez bankası verilerine göre, cari açık Nisan ayında beklentilere paralel 4.79 milyar dolar olurken, ilk dört ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre 8.28 milyar dolar azaldı. Avrupa ekonomisindeki toparlanmaya paralel olarak Türkiye’nin ihracatını artırması ve iç tüketimin azaltılmasına yönelik tedbirlerin etkili olmasının önümüzdeki dönemde de cari açığın azalmasına yönelik beklentileri güçlendiriyor. 

12 AYDA 56.7 MİLYAR $

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “İlk dört aylık dönemde görülen gerilemede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 8.14 milyar dolar azalarak 17.4 milyar dolara düşmesi ve net hizmet gelirlerinin 621 milyon dolar artarak 3.99 milyar dolara yükselmesi etkili olmuştur” denildi. Verilere göre Mart ayında 60.11 milyar dolar olan 12 aylık kümülatif cari açık, Nisan ayında da düşüşünü sürdürerek 56.79 milyar dolara geriledi. Cari açık 2013 sonunda 65.1 milyar dolar olmuştu. Orta Vadeli Programda cari açığın 2014 yılını 55.5 milyar dolar ve milli gelire oran olarak ise yüzde 6.4’te tamamlaması bekleniyor.
Merkez Bankası verilerine göre, parasal olmayan altın kalemi altında, bir önceki yılın dört aylık döneminde 3.45 milyar dolar net altın ithalatı gerçekleşmişken, bu yılın aynı döneminde 1.34 milyar dolar net altın ihracatı oldu. Yurtdışı yerleşiklerin yurt içinde yaptıkları net yatırımlar, bir önceki yılın dört aylık dönemine göre 1.61 milyar dolar artarak 5.12 milyar dolara yükseldi.

Zeybekci: İkinci çeyrek daha da iyi gelecek

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci de ASKON heyetini kabulünde cari açık rakamlarını değerlendirerek, “Bundan sonraki aylık rakamlar da bütün bunları destekleyerek Türkiye, (bu yılı) yılsonu hedefi olan 50 milyar doların çok çok altında bir cari açıkla tamamlayacak” dedi. Zeybekci, Haziran ayı ihracat rakamlarının da çok iyi geleceğini belirterek, “Dolayısıyla ikinci çeyrek rakamları da iyi gelecek” diye konuştu.