Bu tesvik lisansli depoculugun önünü açacak

small_ahl(1).jpg


Gümrük Haber -  Uğurlu Gümrük Müşavirliği

Bu teşvik lisanslı depoculuğun önünü  açacak

 

Bu teşvik lisanslı depoculuğun önünü açacak

İZMİR - Lisanslı depolara üretici ve tüccarın  ilgisini artırarak, bu depoların önünü açacak yeni bir  teşvik önerisi gündeme geldi. Lisanslı depoculuk  şirketleri, sistemin yaygınlaşması amacıyla depolama  maliyetlerinin bir kısmının karşılanmasını ya da  depolama maliyetinin tamamının 3 ay için karşılanmasını  talep ediyor. Bu desteğin belli bir yıl olarak verilmesi  için götürülen öneri, ilgili bakanlıklar tarafından  sıcak karşılanırken, Bakanlar Kurulu’na girme aşamasına  geldi. Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı ve İzmir Ticaret  Borsası Başkanı Barış Kocagöz, gerek üretici, gerek  çırçırcının, tüccarın, iplik fabrikasının lisanslı  depoculuk sistemini kullanması için bir ivmeye ihtiyaç  olduğunu söyledi.


Aynı zamanda çok ortaklı pamuk lisanslı depoculuk  şirketi ELİ- DAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Barış  Kocagöz, “Bu ihtiyacın sadece biz değil Türkiye’de  bugüne kadar kurulan bütün 8 lisanslı depo şirketi aynı  kanıdayız. Bu konuda görüşlerimizi Gümrük ve Ticaret  Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı’na ilettik. Depolama  maliyetinin bir kısmının karşılanması ya da depolama  maliyetinin tamamının sadece örneğin 3 ay için destek  olarak karşılanması, belli bir yıl için bu desteğin  verilmesi önerisini götürdük. Öneriye sıcak bakıldı”  dedi. 

Kocagöz, 6 aydır bu öneriyle ilgili Gümrük ve Ticaret  Bakanlığı önderliğinde izleme ve toplantı  organizasyonları yapıldığını, Bakanlar Kurulu’na girme  aşamasına kadar geldiğini söyledi. Ekonomi Bakanlığı ile  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın desteğinin  alınmasının beklendiğini vurgulayan Kocagöz, son  toplantıda bu desteğin verilmesi kararının çıkmasını  ümit ettiklerini belirterek, “Bu kararın Türkiye’deki  lisans depoculuk sisteminin kullanımını, sistemin içine  tarafl arın girmesini, aktif olarak kullanarak Türk  tarım piyasasında devrim yaratmasını bekliyoruz” diye  konuştu. 

Borsalar olarak bugüne kadar lisanslı depoculuk  konusunda ellerinden geleni yaptıklarını, en az 3 yıl en  fazla 5 sene bu uygulamanın yapılması halinde tarafl  arın bu sistemin kendileri için ne kadar önemli ve elzem  olduğunu göreceklerini ifade eden Kocagöz, “Bu oluşum  tarımda devrim olacak kadar büyük bir girişim olmasına  rağmen ne yazık ki bir bebek. Ekonomide yeni bebek  projelerin, büyütülmesi, yürüyor hale gelmesi, hatta  koşuyor olması zaman alıyor. Mevzuatla ilgili epey yol  alındı” dedi.

Hedef yarıda kaldı

Kocagöz, pamuğun depoda beklemesiyle gelişen birtakım  renk kaymalarında klasmanların değişiminin söz konusu  olabildiğini, sağlıklı bir ayırma yapmak için bunların  düzeltilmesi gerektiğini ifade etti. Bunun dışında  üreticilerle ilgili ilişkilerde birtakım kolaylıklar  getirdiklerini vurgulayan Kocagöz, daha önce balya  başına bir senet uygulaması olduğunu, ancak bakiyelerde  problem yaşandığı için bir kilograma bir elektronik  senet öneril eri olduğunu söyledi. Kocagöz, geçen yıl  kurdukları lisanslı depoya 5 bin ton pamuk koymayı  hedefl erken, ancak 2.500 ton konulabildiğini, şirketin  kendini çevirebilmesi için en az 15 bin ton pamuk  konulması gerektiğini kaydetti.

Bankalarla  protokol imzalayacağız

Elektronik platform çalışmaları hakkında da bilgi  veren Kocaoğlu, “Bankalarla protokol hazır hale geldi.  Önümüzdeki ay ilk protokolleri imzalayacağız.  İmzalandığında platformun müşterileri bankalar  tarafından tespit edilecek ve borsamızdaki ajanlar  vasıtasıyla bankalar, üreticiler işlem yapabilecek”  dedi. Kocagöz, TOBB önderliğinde Türkiye elektronik  tarım platformunun kuruluşuyla ilgili çalışmaların  başladığını, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın  önderliğinde tüm tarımsal platformların tek platformda  toplanmasının bir yıl içinde tamamlanmış olacağını  vurguladı. Kocagöz, “Türkiye lisans depo ve elektronik  tarım ticaretiyle dev bir adım atarak, çağdaş Türkiye’ye  yakışan sistemlere kavuşmuş olur” diye konuştu.

 

http://www.dunya.com/bu-tesvik-lisansli-depoculugun-onunu-acacak-231133h.htm