ABD ve AB Gida Etiketlerinde Uzlasamiyor

small_etiket.-made-in-turkey(1).jpg


gümrük haber- uğurlu gümrük müşavirliği

Kilit bir gündem maddesi olan “Coğrafi İşaretler” konusu, AB ve ABD’nin TTIP  (Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı) kapsamında yürütülen gıda  görüşmelerinde uzlaşmasını engelliyor.

Washington ve Brüksel uzun bir  süredir iki ekonomiye toplam 74 milyar avro katkı sağlaması beklenen Serbest  Ticaret Anlaşmasını müzakere ediyor. Gıda ve tarım alanları da bu süreçte,  sivil toplumdan gelen baskıların da etkisiyle, TTIP müzakerelerinin en  sorunlu alanlarından biri olmaya devam ediyor. Özellikle gıda ürünlerinin  menşeini belirleyen Coğrafi İşaretler (GI) konusu iki tarafın yetkilileri  arasında sert tartışmalara neden oluyor.Avrupa Tarım Komiseri Dacian Ciolos,  ABD Tarım Sekreteri Tom Visack ile birlikte düzenlediği basın toplantısında  “Coğrafi İşaretlerin ne olduğuna ve ne olmadığına karar vermeliyiz” dedi.  Somut müzakereler başlamadan önce tarafların GI konusunu detaylı olarak  tartışması bekleniyor.

ABD’li yetkililer, AB’nin GI konusundaki hassasiyeti sebebiyle ABD’li  üreticilerin ürünlerini Camambert peyniri ya da Parma gibi geleneksel  isimleriyle satışa çıkaramayacağından endişe duyuyor. Ciolos, “ABD’nin bu  kaygılarının giderilmesi için GI’nın ne olduğunu iyi açıklamamız gerekiyor”  dedi. “Amerikalılar Camambert Peyiniri adı altında bir ürün satamaz  demiyoruz” diyen basın sözcüsü Roger White, geçtiğimiz yıl yapılan AB-Kanada  STA’sını örnek göstererek “Kanada ile söz konusu hususta uzlaşmaya vardık”  dedi.

Yapılan anlaşma kapsamında Kanadalı üreticiler parmesan etiketini  kullanabiliyor ancak orijinal İtalyanca ismiyle “Parmigiano” ya da menşei  belirten “Camembert de Normandie” etiketlerini kullanamıyor.

ABD, etiketlerin üreticiler arasında alınıp satılmasına imkan tanıyan bir  telif hakkı sistemi kullanıyor. Ancak ABD’nin de Florida Portakalı ve Idaho  Patatesi gibi bir takım GI’ları var.

Kaynak : EurActiv’in 18 Haziran 2014 tarihli haberinden özetlenerek tercüme  edilmiştir.