Rus basini, Türkiye'nin Moskova öncülügündeki Rusya-Kazakistan-Belarus Gümrük Birligi ile bir serbest ticaret bölgesi olusturmayi gündeme getirdigini iddia etti.

images/e%C5%9Fyalar/rusya-gazeteler.jpg


RIA Novosti haber ajansı Türkiye'nin, Rusya öncülüğündeki gümrük birliği ile serbest ticaret alanı oluşturmayı gündeme getirdiğini iddia etti.

Habere göre Ekonomi Bakanı Nihat Zeyvekci, Sydney'deki G-20 toplantısında Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukayev ile görüşmesi sırasında iki ülke arasındaki ticari engelleri azaltma fikrini gündeme getirdi.

Rus haber ajansının aktardığına göre Ulyukayev, [Rusya, Belarus ve Kazakistan arasındaki] Gümrük Birliği ile Türkiye arasında bir serbest ticaret alanı oluşturulması da dahil olmak üzere işbirliği ihtimallerini görüştük. Bir çalışma grubu oluşturma ve bu imkan ve beklentiler üzerinde Eylül ayında daha detaylı görüşmelere başlama kararı aldık' dedi.

Zeybekci'nin aynı zamanda karşılıklı ödemelerde dolardan kendi para birimlerine geçilmesini de gündeme getirdiği bildirildi.

Rusya, Belarus ve Kazakistan arasındaki Avrasya Ekonomik Birliği'nin 1 Ocak 2015'te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2013 yılında 32 milyar doları aşmıştı.

Türkiye, Avrupa Birliği ile arasındaki Gümrük Birliği anlaşması gereğince, AB'nin serbest ticaret anlaşması bulunan veya müzakerelerin devam ettiği ülkelerle serbest ticaret anlaşması imzalayabiliyor