Kanunlar Kutsal kitap degildir (AA)

small_hayati-yazici(1).bmp


GUMRUK VE TICARET BAKANI HAYATI YAZICI, ''KANUNLARIN KUTSAL KITAP OLMADIGINI VE GEREKTIGI ZAMAN DEGISTIRILEBILECEGINI'' BELIRTEREK, ''YENI TURK TICARET KANUNU'NDA DA IS DUNYASINA ZORLUK GETIREBILECEK KISIMLARIN COZUME KAVUSTURULACAGINI'' BILDIRDI.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ''kanunların kutsal kitap olmadığını ve gerektiği zaman değiştirilebileceğini'' belirterek, ''yeni Türk Ticaret Kanunu'nda da iş dünyasına zorluk getirebilecek kısımların çözüme kavuşturulacağını'' bildirdi.

Yazıcı, ''Sizi kaygıya sevk edecek, şevkinizi kıracak, rekabet gücünüzü azaltacak sonuçlara yol açacak durumlar varsa, bunları inş çözüme kavuşturacağız. Ama şunu da bilin, bu Kanun 1 Temmuz 2012'de yürürlüğe girecektir'' dedi.

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) aylık olağan meclis toplantısında konuşan Bakan Yazıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın şu anda takip ettiği en önemli yasal düzenlemenin Türk Ticaret Kanunu olduğunu söyledi.

Söz konusu düzenlemeyle ilgili olarak çeşitli eleştirilerin bulunduğunu anlatan Yazıcı, ister yönetmelik, ister kanun olsun, yapılan her düzenlemenin insanların hayatını kolaylaştırmak ve önündeki engelleri kaldırmak amacıyla hayata geçirildiğini, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun da bu perspektifle oluşturulduğunu vurguladı. Dolayısıyla iş dünyasının aktörlerine zorluk getirecek bir düzenleme varsa buna seyirci kalmayacaklarını ve gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade eden Yazıcı, şöyle konuştu:

''Hiç bir kanun kutsal kitap değildir, sizin hayatını kolaylaştırmak için vardır. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sonuçta sizi kaygıya sevk edecek, şevkinizi kıracak, rekabet gücünüzü azaltacak sonuçlara yol açacak durumlar varsa, bunları inşallah çözüme kavuşturacağız. Ama şunu da bilin, bu kanun 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecektir. 1535 Maddeden oluşan bir kanun. Birkaç maddesiyle alakalı eleştiriler var, bunları inceliyoruz. Kaldı ki bu kanunun uygulanmasıyla alakalı 20 tane ikincil düzenleme çıkaracağız. O düzenlemelerle dile getirilen sorunların bir kısmını inşallah telafi etmeyi umuyoruz.''

-Gümrüklerin modernizasyonu-

Bakanlık tarafından yürütülen diğer çalışmalarla ilgili bilgi veren Yazıcı, gümrüklerde giriş ve çıkışlarda bekleme süreleri konusundaki maliyetleri minimize edecek çalışmaları kararlı biçimde sürdürdüklerini kaydetti. Bunlardan birinin de gümrük kapılarının modernizasyonu olduğunu belirten Yazıcı, şu anda kara hudut kapılarından modernizasyonu yapılmamış irili ufaklı 13 kapı bulunduğunu ve bunlar için yeni bir formül geliştirildiğini söyledi. Halkalı Gümrüğü'nün Büyükçekmece'ye taşınacağını belirten Yazıcı, buranın bir lojistik merkez haline getirileceğini bildirdi.

Kapılarda bir günlük fazla beklemenin maliyetleri 4'te 1 oranında artırdığını kaydeden Yazıcı, ''Beklemelerin azaltılmasını hesapladığınız zaman ne kadar katkı sağladığımızı siz düşünün'' dedi.

-Bal reklamlarına ceza-

Bakanlığına bağlı Reklam Kurulu'nca, reklamlarında tüketiciyi aldattığı gerekçesiyle 2 Bal firmasına toplam 155,5 bin lira para cezası verilmesi kararını da değerlendiren Yazıcı, ''Hem bazı dostlar iletti, benim de dikkatimi çekti (bu kadar ucuz olmamalı) diye. Genel müdürüme söyledim, gıda olduğu için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tahlil etti. Tahlilden sonra Reklam Kurulu müdahale etti. Sonuçta yaptırım uyguladılar'' dedi.

-Gümrük ve Ticaret Konseyi ile Esnaf Şurası oluşturulacak-

İlk defa bu dönemde ''Gümrük ve Ticaret Konseyi'' ile ''Esnaf Şurası'' oluşturacaklarını belirten Yazıcı, konuyla ilgili hazırladıkları yönetmelikleri Başbakanlık'a sunduklarını bildirdi.

Bakan Yazıcı, gümrük işlemleri sırasında istenen tüm belgeleri tek bir merkezden sağlayan, bu anlamda maliyetleri azaltıcı işlev gören, para ve zaman kaybını önleyerek ticaret erbabının işini kolaylaştıran ''Tek Pencere Sistemi''nin de bakanlık koordinatörlüğünde çalışılacağını anlattı. Yazıcı, dış ticaret erbabının gümrük işlemlerini gümrüğe gelmeksizin yapabilmelerini sağlayan ''Kağıtsız Beyan'' uygulamasıyla da dış ticaret erbabının bürokratik süreçlere takılmadan iş yapmasını sağladıklarını bildirdi.

(LEY-FZL) (A.A)