Rusya'ya 'Yesil Hat'

images/%C3%BClkeler/rusya.gif


Rusya'nın, bavul ticaretini önlemek için başlattığı Basitleştirilmiş Gümrük Hattı ihracatçılardan yoğun ilgi gördü. 'Yeşil Hat' olarak da adlandırılan uygulama ile 169 firma ihracat yaptı. Haziran'da ise Trabzon ve Samsun limanları ile Karadeniz Hattı açıldı.


Türkiye ile Rusya arasında 50 milyar dolara koşan ticaret hacmi yeni bir boyut kazanmaya başladı. Bavul ticaretini önleyerek ithalatı kayıt altına almak isteyen Rusya'nın uygulamaya koyduğu 'Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH)' sistemine deniz ulaşımı da eklendi. Bu yıl haziran ayında Trabzon ve Samsun limanlarından deneme uygulaması başlayan Karadeniz hattı ile ihracat potansiyelinin hızla artması öngörülüyor.

İHRACATÇIDAN YOĞUN İLGİ

İhracatçılarda yoğun ilgi gören ve 2014 yılının ilk altı ayında kara ve hava yolu ile 169 firmanın ihracat yaptığı sistemle, gerçekleşen işlem sayısı toplam 4 bin 352 adede ulaştı. 'Yeşil Hat' olarak da adlandırılan uygulama ile 2013 yılında kara ve hava yoluyla 191 ihracatçı firma, toplamda 5 bin 701 işlem gerçekleştirmişti. Bu yılın ilk yarısında ise geçen yıl yapılan işlem miktarına yaklaşılmış oldu. Hükümet tarafından da desteklenen sistem için gerekli her türlü altyapının hazırlandığı belirtilirken, bu sayede Rusya'ya ihracatın kolaylaşarak artırılması öngörülüyor.

DENİZ YOLU AÇILDI

Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) ile 2014 yılı Ocak ayında başlaması planlanan deniz yolu taşımaları, Rusya'daki Soçi Olimpiyatları nedeniyle haziran ayında uygulamaya açılabildi. Karadeniz Bölgesi'nin en önemli iki limanı olan Trabzon ve Samsun limanları ile Rusya'nın Tuapse Limanı arasında başlayan bu hattan haziran ayı içerisinde, deneme mahiyetinde 10 firma tarafından, 41 seferde, bin 100 ton mal gönderildi. Deniz yolunun açılması, önemli bir navlun avantajı da sağlaması nedeniyle Karadeniz hattının potansiyelinin hızla artması bekleniyor. Ayrıca BGH sistemine hizmet vermek üzere, şubat ayında açılan Rusya'nın Gürcistan sınırındaki, Yukarı Lars gümrük kapısı ile Ukrayna sınırındaki Triyebortniye gümrüklerinden de önemli ihracat yapılmaya başlandı.

'HÜKÜMET ÇOK ÖNEMSİYOR'

Türkiye ile Rusya arasındaki ticaretin artması içi iki ülke arasında uygulanan BGH sistemini, hükümetin çok önemsediğini belirten, Favor Trans A.Ş. Genel Müdürü Tamer Dinçşahin, 'Özellikle Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı, sistemin gelişmesi için her türlü desteği sağlıyor. İhracatın artması, iki ülke arasındaki ticarete denge getirecektir' diye konuştu.

İhracatçılar bilgilendiriliyor

BGH uygulamasının yaygınlaştırıl-ması ve ihracatın geliştirilmesi için değişik kurum ve kuruluşlara yönelik tanıtım ve bilgilendirme çalışmaları sürüyor. Bu konuda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Antalya İhracatçılar Birliği, Ege İhracatçılar Birliği, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği, Deri İhracatçılar Birliği, Deri Sanayi Sektörel Dış Ticaret Şirketi (DSD), Hububat İhracatçılar Birliği, Uluslar arası Nakliyeciler Derneği (UND) , Uluslar arası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenler Derneği (UTİKAD) başta olmak üzere bir çok meslek örgütü ve üyeleri bilgilendiriliyor. Bunların yanı sıra İstanbul Ticaret Odası, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon Valiliği, Trabzon Belediye Başkanlığı gibi kurumlarla da bilgilen-dirme toplantıları gerçekleştiriliyor.

Hizmet birimleri oluşturuldu

İhracatçılara daha iyi ve hızlı hizmet vermek amacıyla, hızlı bir yapılanma süreci başlatıldığını açıklayan Tamer Dinçşahin'in verdiği bilgilere göre, İstanbul merkez yapılanmasının yanında, Antalya Bölge Müdürlüğü, Samsun, Trabzon, Mersin, Moskova ofisleri açıldı. Ayrıca Alaşehir, Fethiye, Finike, Kumluca gibi ihracat potansiyeli yüksek bölgelerde danışmanlık ve denetim hizmetleri verecek birimler oluşturuldu.

BGH'nin avantajları nedir?

Gümrük noktalarında öncelik. Zamanında ve güvenli ihracat, maddi avantajın yanısıra, pazarda rekabet şansını arttırması. Gümrük muayenesinden muafiyet. Eximbank kredilerinden yararlanma imkanı. Daha az bürokrasi, daha az belge. Sonradan tamamlayabilme imkanı. Rusya gümrüğünde Referans Fiyat uygulamasından muafiyet. Asgari Makdu Gümrük Vergisi'nden muafiyet (Deri ürünlerinde) Malların nakliye sürecinin zlenebilmesi, müşteriye teslim yapılabilmesi