Dolarin küresel piyasalarda yasanan hizli yükselisi Türk Lirasini da vurdu. Dolar 2.19 liranin üzerine çikarak 27 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

images/e%C5%9Fyalar/dolar.jpg


 Doların küresel piyasalarda yaşanan hızlı yükselişi Türk Lirasını da vurdu. Dolar 2.19 liranın üzerine çıkarak 27 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Doların küresel piyasalarda yaşanan hızlı yükselişi Türk Lirasını da vurdu. Dolar 2.19 liranın üzerine çıkarak 27 Mart'tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Haftanın ilk gününü 2.16 lira dolayında kapatan dolar güne 2.1750 TL'den başladı. dolardaki artış kademe kademe devam ederken öğle saatlerine yaklaşılırken 2.1910 TL'ye kadar ulaştı.

Euro da doların geniş bantta değer kazanmasına paralel olarak bugün dolar karşısında 1.2860 ile 14 ayın yeni en düşük seviyesine geriledi.

Analistler, doların uluslararası piyasadaki değer artışının etkilerinin Türkiye'de de görüldüğünü belirtiyor. Doların yurtdışında yükselmesinin ana sebebi ise ABD merkez bankası FED'in beklenenden daha erken bir zamanda faiz artırımı yapabileceği yönündeki beklentiler.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) önümüzdeki hafta 16-17 Eylül tarihlerinde toplanacak.

Ak Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Gökhan Şen, FOMC toplantısının çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Fed'in tahvil alımı bittikten sonra en az 6 ay daha düşük faizlerin sürdürüleceği ifadesini taşıyan "uzun bir süre daha" sözünün 17 Eylül'deki toplantıda kaldırabileceğine yönelik spekülasyonlar arttı. Bu görüş değişikliği ile faizler artarken dolar da güçlenmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

 

kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27169909.asp