Kirgizistan ve Kazakistan sinir kapilari açiliyor (15.05.2012)

small_kırgızıstan-kapi.jpg


Kırgızistan ve Kazakistan sınır kapıları açılıyor

Kırgızistan lideri Atambayev ile Kazakistan Lider Nazarbayev arasında gerçekleşen görüşme sonrası ilk somut adım olarak iki ülke arasında üç gümrük kapısı açılıyor

Murat Hayati/ Dünya Bülteni - Bişkek


Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in Kazakistan'a yaptığı resmi ziyarette ele alınan konulardan biri olan gümrük kapısının açılması ile ilgili işlemler hayata geçiyor.
Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Sapar İsakov'un açıklamasında, 15 Mayıs tarihinden itibaren Ak-Tilek, Kiçi-Kapka ve Karkıra karayolu gümrük kapıları açılacak.

İsakov açıklamasında, liderler arasında varılan anlaşma çerçevesinde gümrük kapılarının açılması ile birlikte iki ülke vatandaşlarının karşılıklı olarak kayıtlı olması şartı ile 90 günlük ülke içinde kalabilme işleminin de başlatılacağını belirtti.

Genel ekonomik geliri tarım ve hayvancılık olan Kırgızistan'ın ürünlerinin dış pazara açılmasında Kazakistan gümrük kapıları büyük rol üstleniyor. Kazakistan sınırındaki gümrük kapılarının aylarca kapatılması sonucu Kırgız çiftçiler ürünlerini istenilen fiyata satmakta güçlük çekiyor.

Uzmanlar, Kırgızistan'ın Gümrük Birliği'ne üyeliği halinde söz konusu gümrük sorunlarının ortadan kalkacağına inanıyor. Nazarbayev ise Kırgızistan'ın Gümrük Birliği'ne üyelik süreci için destek sözü vermişti.

Diğer taraftan Kırgızistan ile Kazakistan arasında oluşturulan yatırım fonu da hayata geçiriliyor. Kırgızistan'ın girişimleriyle oluşturulan fonun, gelecek hafta aktif hale gelmesi bekleniyor. Fon çerçevesinde turizm, ulaşım, enerji ve tarım sektöründe faaliyet gösteren şirketler faydalanacak.

Kırgız yönetimi fona 100 milyon ABD doları destek sağlarken, Kazak tarafın kaynak miktarı ise henüz açıklanmadı.