Bursa, Izmir, Istanbul Erenköy ve Mersin, mobilya ihtisas gümrügü listesinden çikartildi. Marmarave Ege bölgesinde mobilya ihtisas gümrügü olarak tek yetkili gümrük olarak Inegöl Gümrügü kaldi.

images/e%C5%9Fyalar/mobilya1.jpg


Bursaİzmirİstanbul Erenköy ve Mersin, mobilya ihtisas gümrüğü listesinden çıkartıldı. Marmarave Ege bölgesinde mobilya ihtisas gümrüğü olarak tek yetkili gümrük olarak İnegöl Gümrüğü kaldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ihtisas gümrüğü uygulamalarında değişikliğe gitti. Mobilya ihtisas gümrükleri arasında yer alan İzmir, Bursa, Mersin ve İstanbul Erenköy gümrükleri listeden çıkartılırken, İnegöl Gümrüğü Marmara ve Ege bölgesinde ihtisas alanında tek yetkili gümrük oldu.
İnegöl’e gümrük kurulmasına büyük katkı sağlayan Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın mobilya ihracatı ve ithalatı alanında hizmet veren gümrüklerde değişikliğe gittiğini açıkladı. İhtisas gümrüğü uygulamalarında belirli eşyaların işlemlerinin belirli gümrüklerden yapılmasının öngörüldüğünü belirten Şahin, bu anlamda İnegöl’ün listedeki diğer gümrüklerle birlikte mobilya ihtisas gümrüğü olarak hizmet verdiğini hatırlattı. İhtisas gümrüğü uygulamalarıyla gümrük işlemlerinin hızlandırılmasının, gümrük kontrollerinin daha etkili yapılmasının, ithal eşyada aranan standartların korunmasının, tüketici ve halk sağlığının korunmasının ve düşük kıymet beyanlarının önlenmesini hedeflendiğini vurgulayan Hüseyin Şahin, Bakanlığa bağlı 19 Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü bulunduğunu, bölgelere bağlı 157 gümrük müdürlüğünün hizmet verdiğini belirtti.

LİSTEDEN 4 GÜMRÜK ÇIKTI


Bakanlığın tebliği ile İnegöl Gümrüğü’nün da yer aldığı mobilya ihtisas gümrüklerinde değişikliğe giderek İzmir, Bursa, Mersin ve İstanbul Erenköy gümrüklerinin listeden çıkarıldığını, 
Antalya,  Giresun ve Gaziantep Havalimanı Gümrük Müdürlüğü’nün listeye eklendiğini kaydeden Vekil Şahin, “İnegöl Gümrüğü, bölgemizin ihracatına önemli katkı sağlamıştı. Şimdi, Marmara ve Ege bölgesinde mobilya ihtisas gümrüğü olarak bir tek İnegöl kaldı. Bu bölgelerden yapılacak mobilya ihracatı ve ithalatının tüm işlemleri artık İnegöl’den yapılacak. Yakın bölgelerdeki üç gümrüğün (Bursa, İstanbul Erenköy ve İzmir) kapatılmasıyla işlemler bazında iş yoğunluğunun artması bekleniyor. İş yükünün artması nedeniyle ileride İnegöl Gümrüğü’ne gereken personel takviyesi de yapılacaktır. 3 yıl öncesinde gümrük olmadığı için büyük sıkıntı yaşayan İnegöl, şimdi iki bölgenin yükünü üzerine aldı. Yeterli, ekonomik gücü, potansiyeli ve tecrübesi bulunan İnegöl, bu görevi de başarıyla yerine getirecektir” dedi.