Oslo Limaninin Yeni Insa Edilen Konteyner Terminalinin Isletilmesi Ihalesini Türk Firmasi Kazandi

images/haber_resimleri/yiilport-liman.jpg


  • Oslo Limanının ikinci konteynır terminali olacak olan ve bu yıl sonunda veya en geç 2015 yılının başında faaliyete geçecek olan Sjursøya isimli terminalin işletilmesi 20 yıllığına Yilport Holding'e verilmiştir. Bu süre 10 yıl daha uzatılabilecektir. Dört uluslararası firmanın teklif verdiği yeni konteynır terminalinin Yılport Holding'e verilmesinde, İsveç ve Malta'da Yılport Holding'in halen konteynır terminali işletmeciliği yapmakta olmasının önemli olduğu Oslo Limanı Müdürü L. Anne Sigrid Hamran'ca ifade edilmiştir. Liman İdaresince yapılan açıklamada; Yilport Holding'in Malta'daki Malta Freeport Terminal'in %50 'ine ortak olduğu ve İsveç'teki Gävle Container Terminal'ini de 2014 yılında işletmeye başladığı ifade edilmektedir.

    Yılport'un Norveç için en iyi seçim olduğu ve Norveç'in en büyük limanı olan Oslo Limanı'nın gelecekte en iyi işletilen ve etkin bir liman olması için Yılport Holding'in tercih edildiği açıklamada yer almaktadır.
    Yılport'un işleteceği yeni ve modern Sjursøya isimli terminalin kapasitesinin yaklaşık 200 bin konteynir olacağı bildirilmektedir.

    Ayrıca, Norveç'teki tüm kamu alımları ve ihaleler www.doffin.no sayfasında yer almaktadır. İhaleler açık ve şeffaf bir şekilde yapılmaktadır.

    Kaynak: Oslo Ticaret Müşavirliği