2015 yili bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda

images/haber_resimleri/bilgisayar.jpg


TBMM (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB ülkeleri ve ABD'nin gıda ithalatına ambargo uygulayan Rusya'ya Türkiye'nin ihracatıyla ilgili, "Sertifikasyon ve akreditasyon artı taşıma kotaları ile ilgili, yani ihracatımızın önündeki engelleri, 2014 yılı sonuna kadar karşılıklı olarak kaldırma konusunda anlaştık" dedi.


Bakanlığının 2015 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Zeybekci, Türk ürünlerine yönelik antidamping soruşturmalarına değindi. 


ABD'nin Türkiye'den ithal edilen 400 milyon dolar civarında ihraç potansiyeli olan çelik doğalgaz ve petrol taşıma boruları ile ilgili antidamping soruşturması açtığını anımsatan Zeybekci, Borusan'ın hammadde temin ettiği Ereğli Demir-Çelik'in yüzde 50 hissesinin Oyak'a ait bulunduğu, Oyak'ın devlet kuruluşu olduğu ve bu nedenle Borusan'ın devlet desteği aldığı gerekçesiyle yüzde 17 antidamping uygulaması getirildiğini kaydetti. 

Zeybekci, bunun ardından ABD ürünleri ile ilgili araştırmalar yaptıklarını ve devlet desteğinin olduğu alanlarla ilgili çalışmalar başlattıklarını ifade ederek, "Şu ana kadar 2 ürün en sonunda da pamukla ilgili süreç başlattık ve antidamping soruşturmalarına devam ediyoruz. Burada milli menfaatleri koruyucu bir yaklaşım içindeyiz" dedi. 

Sadece ihracatın artırılmasından sorumlu bakanlık olmadıklarının altını çizen Zeybekci, "Hem büyürken hem ihracatımızı artırırken hem de ithalatımızı dengeleyip disiplin altına alabiliyoruz, hatta düşürebiliyoruz. Türkiye'nin ithal etmediği zaman hiçbir şey kaybetmeyeceği alan, yaklaşık olarak 30 milyar dolar civarında. Bu alana müdahale edeceğiz" ifadesini kullandı. 


-Elektrik ve elektronik alanına antidamping müdahalesi-


Zeybekci, Dahilde İşleme Rejimi'ne ilişkin bir soru üzerine, rejim kapsamında elde edilen hammadde kullanılarak üretilen ve ihraç edilen ürünlerin toplam ihracat içindeki payının yüzde 47 olduğunu söyledi.  


Dahilde işleme kullanım oranlarıyla ilgili de bilgi veren Zeybekci, "Önümüzdeki dönemde elektrik ve elektronikle ilgili de antidamping müdahalelerimiz olacak. Laptoplardan telefonlara kadar. Bunların Türkiye'de üretilmesini istiyoruz. Türkiye eğer bu iki alanda 5-6 milyar dolarlık ithalat yapıyorsa bu markalar gelsin bunu Türkiye'de üretsin" diye konuştu.

-Rusya'ya ihracatta engeller kaldırılıyor-

Bir başka soru üzerine Zeybekci, Rusya ile dış ticarette hemen bir gelişme olmasını beklemediklerini belirterek, Rus Ekonomi Bakanı'yla mutabakata vardıklarını bildirdi. Zeybekci, "Sertifikasyon ve akreditasyon artı taşıma kotalarıyla ilgili, yani ihracatımızın önündeki engelleri, 2014 yılı sonuna kadar karşılıklı olarak kaldırma konusunda anlaştık" değerlendirmesinde bulundu.

İran ve Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin 14 milyar dolar civarında olduğunu ve taraflar arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması'yla 166 üründe İran'ı istenilen seviyeye getirdiklerini kaydeden Zeybekci, "Hedefimiz, bu 166 üründe işbirliğini çok iyi bir şekilde yaptığımız zaman iki yıl içinde 35 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine ulaşırız" dedi. 

-"En müthiş teşvik çözüm sürecidir"-

Yeni Teşvik Sistemi konusuna da değinen Zeybekci, teşvik sistemi hususunda yeni adımlara mutlaka ihtiyaç olduğunu söyledi. Bir yıl içinde teşvik sistemine 5 kez müdahalede bulunduklarını anlatan Zeybekci, bunun değişmez bir şey olmadığına dikkati çekti. 

Özellikle 6. bölgeye yönelik yatırımlara sağlanan teşviklere işaret eden Zeybekci, "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile ilgili bu ülkenin verebileceği en müthiş teşvik çözüm sürecidir. Orada huzurun gelmesi, orada istikrarın gelmesi, orada güvenin gelmesi anında oralarda insanlar yatırım yapmak için bunun olmasını bekliyorlar" diye konuştu. 

Zeybekci, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'na (DEİK) ilişkin soruyu da yanıtlayarak, DEİK Genel Kurulu'nun 243 kişiden oluştuğunu ve genel kurulun 35 kişilik yönetimi seçtiğini söyledi. Yönetimin de kendi içinden 13 kişilik İcra Kurulu'nu belirlediğini ifade eden Zeybekci, "Hiç kimsenin müdahalesi yok" ifadesini kullandı.

Şu anki yönetim kurulunun çoğunluğunun yine TOBB üyelerinden oluştuğunu kaydeden Zeybekci, kendilerinin sadece bir organizasyon kurduklarına dikkati çekti. 

Zeybekci, ülkenin ekonomik geleceğine ilişkin hedeflerle özel sektörün hedeflerinin birbiriyle uyumlu olması gerektiğini belirterek, "Bu, hiç kimseye karşı yapılmış olan bir hareket değildir. Şunu söylemeyin, 'TOBB Başkanı ile hükümetin arasında siyasi uyuşmazlık var'. Yok böyle bir şey" dedi.  

-Gümrük Birliği ve TTİP anlaşmaları-

Gümrük Birliği Anlaşması konusundaki sorulara da yanıt veren Zeybekci, bunun egemen bir ülkenin imzalamaması gereken bir anlaşma olduğunu dile getirdi.

Zeybekci, Türkiye'nin imzalandığı dönemde anlaşmadan kazançlı çıktığını anlatarak, "Ama son dönemlerde AB agresif bir şekilde 3. ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları imzalamaya başladıkça biz bu konuda bazı sıkıntılara girmeye başlamışız" diye konuştu. 

ABD ile AB arasında müzakereleri sürdürülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTİP) Anlaşması'na da değinen Zeybekci, TTİP imzalandığında Türkiye için Gümrük Birliği Anlaşması'nın sürdürülemez hale geleceğini söyledi. Zeybekci, gelinen noktada Türkiye'nin mesajının net olarak AB ve ABD'ye ilettiklerini belirtti. 

Toplantının sonunda Ekonomi Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesi kabul edildi. 

(Bitti)