Gümrüklerde ihracat kilitlendi, 3 günde gönderilmektde olan ürünün teslim vakiti 12 güne çikti

images/e%C5%9Fyalar/erkek-giyimi.jpg


BAİB Başkanı olan Mustafa Satıcı son dönemlerde Irak ile olan ticaretin durma noktasına geldiğini belirterek mevcut yoğunluğun şimdiden teslim sürelerini aksattığını belirtti.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Habur ve Cilvegözü hudut kapılarında uyguladığı ‘Kırmızı Hat’tın ihracatı kilitlediğini açıkladı. Uygulama nedeniyle Türkiye’nin ikinci oldukça büyük ihraç pazarı Irak’ta teslim müddetlerine uyulamadığını ve kapılarda yığılma bulunduğunu ifade eden Satıcı, bakanlığın uygulamalarıyla ihracatçıyı rüya kırıklığına uğrattığını belirtti . Irak’a 3-4 günde gönderdikleri ürününün transit müddetinin Kırmızı Hat yüzünden 10-12 güne çıktığını, bu memlekette navlun ücretlerinin iki katına fırladığını ifade eden Satıcı, üç gün raf ömrü olan bir ihraç ürününü 10 günde fakat teslim edilebildiklerini dile getirerek, “Bakanlık bu mantıkla devam ederse Türkiye’nin ihracatının önünü tıkar. Bundan memleket kaybeder.” uyarısında bulundu.

BAİB Yönetimi, Ekonomi Muhabirleri Derneği’ni konuk etti. Başkan Mustafa Satıcı ile BAİB Yönetim Kurulu azaları Ali Demir ile Mehmet Özel, Antalya EMD azalarını ağırladı. BAİB ve bölge ihracatı üstüne data (bilgi) veren Mustafa Satıcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Habur ve Cilvegözü hudut kapılarında iki ay önce başlattığı, bir bölümü durdurup bir daha uygulamaya koyduğu Kırmızı Hat’tan yakındı. ‘Tam sayım’ şekilde ifade etmiş olduğu Kırmızı Hat uygulamasının; gümrük kapısına gönderilmektde olan ihracat ürününün burada indirilip, bir bir açılıp, kontrol edildikten akabinde bir daha vasıtaya yüklenmesi bulunduğunu ifade eden Mustafa Satıcı, bölümde ihracatın kilitlenme noktasına geldiğini deklare etti .

Denetimden kaçmadıklarını fakat sıkıntıya yol açan uygulamanın ihracatta teslim müddetlerine uyulamamasına ve kapılarda yığılmaya ne sebepten olduğuna değinen Satıcı, bakanlığı gerekli gelen alt yapıyı oluşturmadan uygulamaya geçmekle suçladı. İhracatçılar şekilde zaman yitirilmesine tahammülleri bulunmadığını, riziko asallı denetimden yana olduklarını ifade eden Satıcı, “Yapılan uygulamanın dünyada başka örneği yok. Yüzde 100 mal kontrolü benzeri bir şey söz mevzusu olamaz.” diye belirtti .

‘DENETİM YAPACAKSANIZ İHRACATÇIYI DEĞİL İTHALATÇIYI DENETLEYİN’

Son vakitte uygulamalarıyla rüya kırıklığına yol açtığını ifade etmiş olduğu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na, “Denetim yapacaksanız ihracatçıyı değil ithalatçıyı denetleyin.” çağrısında var bulunan Satıcı, dahilde işleme mantığının ihracatçının rekabet enerjisini artırmaya yönelik olması icap ettiğinin altını çizdi. Bazı ithal maddelerin Türkiye’de işlendikten akabinde ihraç edilmesinde kimi usulsüzlükler ve yolsuzluklar yapıldığı iddialarının her dönem var olduğunu, % 100 kontrol yapılsa dahi bunun önüne geçmenin mümkündür olmadığı korumak için çaba sarfeden Satıcı, “Bunların yakalanıp sektörden uzaklaştırılması gerekli geliyor . Bizim bununla alakalı en ufak bir tereddüdümüz yok. Burada bir tatbikat icra ederken piyasanın % 100’ünü mağdur edecek bir yapıya sokmanız, alışılmış olan vaziyetten oldukça çok daha negatif vaziyetler doğurur. Navlun tutarları Irak’a iki katına çıktı. Bu dahi başlı başına masaya yatırılacak bir konu. 3-4 günde Irak’a giden vasıtaların transit müddetleri 10-12 güne çıktı. Yaş sebze meyve bu konu için oldukça çok daha hususi duyarlılık gerekli gelen bu durum . Özellikle Irak’ta bu sıkıntıyı yaşadık. Ürünün raf ömrü 3 gün ama 10’uncu gün alıcıya ulaşıyor. Alıcı bu mülkü reddetmiyor. Bir şeklide değerlendiriyor ama orada ürün değer kaybediyor. Bu değer kaybı bir bölümü buradaki ihracatçıya, bir bölümü oradaki pazara yansıyor. Kar fırsatlarını değerlendiremiyorsunuz. Bunları ölçmek oldukça çok kolay değil ama burada ciddi bir mağduriyet bulunduğu ortada. Yalnızca ıslak sebze meyve değil tüm başka sektörlerin, gıda, endüstri sektörlerinin de şikayeti var.” diye deklare etti .

Türkiye İhracatçılar Meclisi, İhracatçı Birlikleri ve Ekonomi Bakanlığı’nın müşterek bir çabalama yaptığını ve sıkıntının bir şeklide çözüme kavuşturulması gerekmekde bulunduğunu söyleyen BAİB Başkanı Satıcı, ihracatçıların zaman kaybı yaşamaması icap ettiğinin altını çizerek sözlerini şu biçimde noktaladı: “Bir halde bunu düzene sokacağız. Zira başka türlü faaliyetler yürümediği zaman , tıkandığı noktada ihracatımız durma noktasına gelir. Türkiye’nin ciddi manada fasıla mal ithalatı var. Dahilde işleme çerçevesinde getiriyor ve ihracatın lokomotifi durumunda. Hoşumuza gitse de gitmese de tablo bu. Zira olmamış maddeyi bir halde ucuza mal edesiniz ki satarken, ihraç ederken rekabet gücü elde edebilesiniz. Türkiye’de 60 bine yakın ihracatçı var. Dahil de işlemeyi konuşmaktan ziyade Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın uygulamaları oldukça çok daha sıkıntılı. Onları konuşup çözmek gerekli geliyor . Bakanlık uygulamalarına bu mantıkla devam ederse Türkiye’nin ihracatının önünü tıkar. Bundan memleket kaybeder.” CİHANIrak’a ihracat kilitlendi, 3 günde gönderilmektde olan ürünün teslim vakiti 12 güne çıktı