Türkiye'nin, ABD Ile AB Arasindaki STA görüsmelerinin Disinda kalmamasi gerektigini söyleyen is dünyasi Temsilcileri temkinli: Eger Türkiye bu anlasmanin Disinda kalacaksa Gümrük Birligi'nin Bize avantaji ne? - Özgül Öztürk

images/carton_resimler/ab-turkiye.jpg


Gümrük Birliği'nin Bize avantajı ne? - Uğurlu Gümrük Müşavirliği

Türkiye'nin, ABD Ile AB Arasındaki STA görüşmelerinin Dışında kalmaması gerektiğini söyleyen iş dünyası Temsilcileri temkinli: Eger Türkiye bu anlaşmanın Dışında kalacaksa Gümrük Birliği'nin Bize avantajı ne?

 

Dünya ticaretinin Yüzde 60'ını tek Bir ticaret Bölgesinde toplayacak Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması'nın (TTIP) AB abd'nin öncülüğünde sürüyor ziyaretinde görüşmeleri A.Ş.. 

Daha ÖNCE de mağdur etti 

1996 yilindan bu yana Gümrük Birliği'ne üye Ülke Olan Türkiye üye Olduğu yıllar icinde AB'nin Diğer ülkelerle Serbest Ticaret Anlaşmaları Yaptığı (STA) ziyaretinde Türkiye'nin bu anlaşmalarda paralel Olarak Kabil edilmemesi dış ticaret açığını Artıran Bir unsur Olarak ÖNE çıkıyor. WSJ Türkiye, Önceki örneklerden yola çıkarak Ortaya Bir fatura çıkarmıştı. Türkiye'nin dış ticaret açığı AB'nin Serbest Ticaret Anlaşması Yaptığı Ülkelerden Büyük darbe yedi. Meksika ILE public 13 Yılda 64 kat,  G. Afrika Ile tam 11 kat arttı. 
 

TÜRKİYE'NİN İKİ Seçeneği VAR

Dünya Bankası'nın Konuyla Ilgili hazırladığı Bir Raporda Türkiye için Iki Yılın Çıkış yolu belirtiliyor: İlki ABD Ile AB'nin takvimine Uygun'un sekılde Bir STA imzalamak. İkincisi de, AB ile yapılmış Olan Gümrük Birliği'ni güncellemek. Raporda bahsedilmeyen alternatif imkb ELBETTE Türkiye'nin Gümrük Birliği'nden Tamamen AB çıkarak Ile STA yapması fikri. Göster Fakat ne Dünya Bankası, ne AB ne de Türkiye bunu istiyor. Raporda özetle Gümrük Birliği'nde göster Bazı iyileştirmeler yapilabileceği Mesajı veriliyor.
 

'Hep bana hep bana olmaz' 

Konuyla ilgili Ilgili AKŞAM'a Konuşan Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, "Hep bana hep bana anlayışıyla olmaz" diyerek tepkisini dile dile getirdi. Konukoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:.. "TTIP'in Dışında kalırsak ciddi gelir kaybına uğrarız Biz Sanayiciler Olarak Hükümetin artık bu aşamada sergilediği Kararlı duruştan memnunuz Gerekirse Gümrük Birliği'nden de çıkılsın.
 

Bir Üst kademeye geçilmeli

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak: Türkiye Bir Yandan söz konusu müzakerelere taraf olmaya Çalışırken, Diğer Yandan da dýþ TİCARETİN yapısını değiştirecek politikaları acilen hayata geçirmeli. Diğer taraftan, AB Ile aramızdaki Gümrük Birliği Anlaşması, bu ziyaretinde tab mahzurları Ortadan kaldıracak sekılde, Hızlı bır sekılde, yeniden, bir, Üst kademeye geçirilerek güncellenmelidir. İngilizce tanımıyla, 'yükseltme edilerek' edilmelidir. 
 

Rekabet Gücümüz gider

Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan:.. "Türkiye'nin 1996'da imzaladığı Gümrük Birliği Anlaşması'nın hedefi AB'ye üye olmaktı Bugüne Kadar Ihracata ciddi Katkılar sağladı Ancak TTIP Sürecinde Gümrük Birliği'nin Türkiye'ye hicbir Avantaj sağlamadığını Gördük. Türkiye'nin bu Konuda iyi Adımlar atılması Gerekiyor. All changes TTIP Gibi AB'yi ilgilendiren oluşumlarda yer'de almayacaksak Gümrük Birliği'nin Bize avantajı ne? All changes Türkiye TTIP'e Dahil olmazsa ihracatta Rekabet gücümüzü ciddi anlamda kaybederiz. Hükümet, TÜSİAD A.Ş. TOBB'un bu Konuda ciddi lobi Çalışmaları var. göster Bunun aralıksız devam etmesini diliyorum. 
 

Kendi açığının peşinde

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin:.... "AB ülkeleri'ndeki Kendi Ekonomik problemlerini bu anlaşmayla atlatmayi planlıyor Politikacılarımız ellerinden geleni yapıyorlar istirahat çekmek de bunlardan biri İhracatçı bır sekılde yatırımlarını TTIP'e taraf ülkelere kaydırarak YAPMAYA devam Edebilir Ama gönlümüz Türkiye 'yi de kapsayarak Büyümesi yönünde "
 

ÖZGÜL ÖZTÜRK 

Kaynak: Akşam Gazetesi