Ihracatçi-ithalatçi tüm kesimlerle Gümrük Birligi’ni müzakere edecegiz. Ya içinde oluruz ya da askiya aliriz!

images/ki%C5%9Filer_bakanlar_vs/volkan_bozkir_ab_bakani_basmuzakereci.jpg


İhracatçı-ithalatçı tüm kesimlerle Gümrük Birliği’ni müzakere edeceğiz - Uğurlu Gümrük Müşavirliği

Ya içinde oluruz ya da askıya alırız

 

GEÇEN hafta AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, aynı gün önce MÜSİAD ardından da TÜSİAD’ı ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından “İhracatçı-ithalatçı tüm kesimlerle Gümrük Birliği’ni müzakere edeceğiz” dedi.

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) ve ADASO Başkanı Zeki Kıvanç’ın daveti üzerine gittiğimiz ‘Kumaş Tasarım Yarışması’nın ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yle bir araya geldik. Sohbet başlıklarından biri de Gümrük Birliği'ydi.

TÜRKİYE İÇİN NEDEN SAKINCALI? 

ABD ile AB; şu an Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması’nın (TTIP) müzakerelerini yürütüyor. Türkiye’nin söylediği şu:
- Bizim AB ile bir Gümrük Birliği anlaşmamız var. AB’nin imzaladığı bu türden anlaşmaların içinde otomatik olarak Türkiye’nin de yer alması gerekiyor. 
- Şu anki yapıda Gümrük Birliği, Türkiye’yi AB'yle anlaşma imzalayan her ülke için açık pazar haline getiriyor.
- Türkiye; AB ile ABD arasındaki bu anlaşmanın dışında tutulursa Amerikan malları gümrüksüz olarak Türkiye’ye gelecek.
- Fakat Türk ihracatçılar, ABD’ye mal satarken  gümrük ödemeye devam edecek.
- Analizlere göre Türkiye'nin bu anlaşmanın dışında tutulması GSYH'de 35 milyar dolarlık bir gelir kaybı demek…   

AVRUPA BİRLİĞİ DE 'HAKLISINIZ' DİYOR 

Bu noktada Bakanlık olarak bir etki çalışması yaptıklarını anlatan Zeybekci, “Gümrük Birliği anlaşmasının edilmesi gerektiğini kabul ettiler, her şeyde anlaştık. Ama AB’de kararları eyleme dönüştürmek imkansıza yakın. Türkiye’nin Gümrük Birliği’nin bir kurucu üyesi  olarak TTIP’in içinde olması son derece normal. En pratik çözüm de bu" diye konuştu. 

 

GÜMRÜK BİRLİĞİ SÜRDÜRÜLEMEZ OLUR

Ardından da ‘olmazsa ne olur’un yanıtını net cümlelerle anlattı: “Biz bu anlaşmanın içinde değilsek Gümrük Birliği’ni tek taraflı olarak askıya alabiliriz. Eğer illa böyle bir şey yapılırsa, Gümrük Birliği sürdürülemez hale gelir.”

Sultan’ın kokusunu nereden biliyorsun? 

Ticarette alışkanlıkları belirleyen ülke olmanın önemine dikkat çeken Zeybekci, “Düşünsenize; bir dizide giyilen kıyafetlerin hepsini kumaşlarını vesairesini satıp pazarlıyorlar. Hatta en son “O dizide Sultan’ın kullandığı parfüm” diye parfüm bile yapmışlar. Nasıl duyduysa televizyondan o kokuyu? Bu işte tüketim alışkanlıklarını belirlemek bu.”

Irak'ta 30 milyar $'lık müjde var!

SOHBETİN bir diğer başlığı ise Irak’taki terör sorunu ve ihracata etkisiydi… Yaşananları “Irak’ta bir afet geçirdik. Bundan kötüsü olmaz zaten” sözleriyle özetleyen Zeybekci, Türk müteahhitlerine de bir müjde verdi: Altyapı yatırımında Türklerin önemli bir yeri olur diye tahmin ediyoruz. Geçen seneye kadar bütçeleri yoktu. Ama bu yıl 30 milyar doların üzerinde altyapı bütçesi ayırdılar."

Yüzde 4'ün ÜZERİNDE BÜYÜRDÜK

Yılsonu büyümenin yüzde 3.3 civarında gerçekleşeceğini öngören Bakan Zeybekci, “İç piyasadan gelecek yüzde 2.8 var. Irak, Rusya, Ukrayna böyle olmasaydı biz yüzde 4’ün üstünde büyürdük. Ukrayna’nın ithalatı yüzde 30 düştü. Rusya’nın ithalatı yüzde 18-19 azaldı. Irak hepimizin malumu. Bunlara rağmen ihracatımızın yüzde 5.5 artışı var” dedi. 

KAynak: Akşam Gazetesi