Bakani bile sasirtan sahtekarlik...Beyan edilen mali tasiyan TIR, X-RAY'den geçiyor. Park yerinde bekleyen ve kaçak mal tasiyan TIR, ikizinin plakasini takip, yeniymis gibi gümrükten geçiyor.

images/nakliyat_ara%C3%A7lar%C4%B1/tir_bekleme.jpg


 Uğurlu Gümrük Müşavirliği

Bakanı bile şaşırtan sahtekarlık

 Beyan edilen malı taşıyan TIR, X-RAY'den geçiyor. Park yerinde bekleyen ve kaçak mal taşıyan TIR, ikizinin plakasını takıp, yeniymiş gibi gümrükten geçiyor.  


iBeyan edilen malı taşıyan TIR, X-RAY'den geçiyor. Park yerinde bekleyen ve kaçak mal taşıyan TIR, ikizinin plakasını takıp, yeniymiş gibi gümrükten geçiyor. Gümrük Bakanı Canikli bile "13 sene müfettişlik yaptım böyle sahtekarlık görmedim" dedi. Bakanı bile şaşırtan sahtekarlık Hükümet kaçakçılıkla mücadele etmek için daimi yeni önlemler geliştirirken, kaçakçılar da yasakları delmek için birbirinden enteresan yöntemlere müracaat ediyorlar. En son transit TIR'larda ortaya çıkan 'ikiz TIR' yöntemi Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'yi de şaşırttı. "13 sene müfettişlik yaptım böyle sahtekarlık görmedim" diyen Bakan Canikli, tesadüfen bir memurun fark ettiği akıl almaz kaçakçılık olayını şöyle anlattı:

PLAKALAR DEĞİŞİYOR

"Cilvegözü Sınır Kapısına iki TIR geliyor ve ikisinin de muz yüklü olduğu beyan ediliyor. Malı Mersin'den alıyor, Suriye'ye götüreceğini söylüyor. Her iki TIR birbirine çok benziyor. Yalnizca plakaları farklı. Tıpkı sigara gibi muz da rizikolu ürün kapsamında yer aldığı için kırmızı hatta giriyor. Muz yüklü ilk TIR X-Ray'dan geçip işi sona eriyor. Ancak bir süre sonra görevliler fark ediyor ki, dışarıda bekleyen TIR'ın plakası sökülüp güvenlik taraması biten TIR'a takılıyor. Böylece, aynı TIR, sanki ikinci TIR'ın kontrolü yapılıyormuş gibi yine X-Ray'a giriyor. Görüntü ve ağırlık denetiminden geçiriyor. "

X-RAY ARTIK ÖNDE

Canikli, buradaki amacın çimento yüklü TIR'ı muz yüklüymüş gibi gösterip sınırdan geçirmek olduğunu belirterek, "Çünkü, muzları Türkiye'de satacak, muz kadar ağırlığı olan çimentoları TIR'lara paylaştırıp, sınır kapısından çıkartacak. Bugün ihraç edilen muzun üzerinde yüzde 35 vergi var. Bu formülle, hem muzu içeride vergi ödemeden kaçak satıyor, hem de çimentoyu Suriye'ye götürüp, onun ticaretini yapıyor. Buna 'ikiz TIR' yöntemi deniliyor. Vergi ödemeden Türkiye'de kim bilir kaç kat kazançla satılacaktı bu mallar" diye konuştu. Bugüne kadar X-Ray kontrolllerinin gümrük kapısından çıktıktan sonra alanda yapıldığını anımsadan Canikli, bu kaçakçılığın tespitinin ardından işin değişeceğini söyledi. Canikli, "Bundan böyle X-Ray kontrollerini tüm gümrük kapılarının en önüne koyacağız. Böylece işlem için bekleyenlerle, işlemi bitmiş araçlar birbirine karışmayacak" dedi. Sinyal kesildi alarma geçildi Bakan Canikli, bir başka enteresan vakanın da Mersin Gümrüğü'nde yaşandığını belirterek vakası şöyle anlatıyor: "Gemi ile gelen mal limandan Habur'a, oradan da TIR'la Irak'a gidecek. Transit bildiriyor.1388 kapta, 62 bin 710 karton sigara beyan ediyor. Rizikolu olduğu için ATS cihazı takılıyor. 8 Aralık 2014 tarih saat 22.45 sularında araca takılan cihazın Adana-Şanlıurfa otobanında çıkartıldığı tespit ediliyor. Cihazın sinyali kesiliyor. Merkez uyari ediliyor. Gümrük ekipleri cihazın en son sinyal alındığı yere gidiyor. Cihazın sökülüp atılmış olduğunu ve aracın çevrede olmadığını görüyorlar. Emir kontrol merkezinin yaptığı incelemede, şoförün kimlik ve adres bilgileri yer aliyor ve bildiriliyor. Araç şoförü, ikametine yakın bir adreste sigaraları boşaltırken, suçüstü yakalanıyor." Hürriyet

kaynak:  http://www.365borsa.com/guncel-haberler/bakani-bile-sasirtan-sahtekarlik-h7183.html