Kimya sektörü gümrük islemlerinde yeni düzenleme bekliyor

images/kimya_sekt%C3%B6r_resimleri/laboratuvar.jpg


                                  Uğurlu Gümrük Müşavirliği

Kimya sektörü gümrük işlemlerinde yeni düzenleme  bekliyor

İhracatçılar, hammadde ithalatında gümrük  engeline takıldı. İşlemlerin günler aldığına  dikkat çeken firmalar, ürünleri zamanında teslim  edemedikleri için müşteri kaybetmeye başladı.  İKMİB Başkanı Murat Akyüz, sap ile samanın  karıştığını ve dürüst sanayicinin mağdur  edilmemesi gerektiğini belirterek, yeni bir  düzenlemenin şart olduğunu dile getirdi.  

Kimya ihracatçıları, son dönemde gümrüklerde  yaşanan usulsüzlüklerin faturasının  ihracatçıların tümüne çıkarılmasından şikâyetçi.  Sektör, hammadde çekim işlemlerindeki yavaşlama  nedeniyle ürün tedarikinde zorlanırken  gecikmelerden dolayı müşteri talebini  karşılayamaz hale geldi. Uluslararası firmalarla  rekabet eden çoğu firma, yaşanan bu sıkıntılar  sonucu ürünleri zamanında veremiyor ve müşteri  kaybı yaşıyor. 

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul  Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları  Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat  Akyüz, “Gümrüklerde  usulsüz olarak nitelendirilen ihracat nedeniyle  yavaşlayan gümrük işlemleri, işini dürüst yapan  sanayicilerimizi olumsuz etkiliyor. Diğer yandan  müşteri kaybeden ve kaybedilen müşteriyi çok zor  geri kazanan ihracatçımız güven problemiyle  karşı karşıya. İç pazarımız ve ihracatımız da bu  durumdan büyük zarar görüyor. 20 yıllık ihracat  yapan firma ile geçen yıl şirket kurup ihracat  yapmaya başlayan firmaları ayırt etmekte fayda  var. En büyük temennimiz usulsüzlük yapanların  gereken şekilde cezalandırılması ve bir daha  olmayacak şekilde önlemlerin alınması. Dürüst  sanayicilerimizin de mağdur olmaması.”  

Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefine ulaşması  için çok kısa bir süre kaldığına dikkat çeken  Akyüz, “Sektörümüze verilecek en büyük  desteklerden biri gümrükleme gecikmelerinin sona  erdirilmesi olacaktır. İhracatımızda  sürekliliğin sağlanabilmesi istikrarlı  gümrükleme süreçleri ile mümkün. Sanayicimiz,  ihracatçımız tüm gayreti ve özverisiyle  çalışmalarına devam ediyor. Bu konuda  Hükümetimizden bir an önce ihracatçılarımızın  işlerini kolaylaştıracak adımlar atmasını  bekliyoruz” dedi.

 

kaynak: haberci37