Gümrük Muhafaza Ekiplerinden Kaçak Lüks Otomobil Operasyonu

images/e%C5%9Fyalar/hammer-car.jpg


Gümrük Muhafaza Ekiplerinden Kaçak Lüks Otomobil Operasyonu

Gümrük Muhafaza Ekiplerinden Kaçak Lüks Otomobil Operasyonu

ANKARA (İHA) – Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, geçici ithalat rejimi kapsamında getirilen 638 adet yabancı plakalı lüks aracın yasal süre dolmasına rağmen yurtdışına çıkartılmadığını ve kaçak olarak kullanıldığını ortaya çıkarttı.

Gümrük Muhafaza Ekiplerinden Kaçak Lüks Otomobil Operasyonu
 

Ankara (İHA) – Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, geçici ithalat rejimi kapsamında getirilen 638 adet yabancı plakalı lüks aracın yasal süre dolmasına rağmen yurtdışına çıkartılmadığını ve kaçak olarak kullanıldığını ortaya çıkarttı. Gürcistan plakalı 45 adet araca el konulurken, diğer araçlarla ilgili operasyonlar devam ediyor.

Sarp Sınır Kapısı'ndan geçici ithalat rejimi kapsamında getirilen toplam 638 adet yabancı plakalı (554 adet Gürcistan plakalı ve 84 adet farklı ülke plakalı) ikinci el lüks aracın yurt dışında ikamet eden kişilerin özel kullanıma mahsus taşıtları için tanınan yıllık azami 180 günlük süreyi doldurdukları halde halen Türkiye'de bulunduğu tespit edildi. Gümrük Muhafaza ekipleri, mevzuata aykırı bir şekilde hak sahibi olmayan kişiler tarafından kullanıldıkları, kiralandıkları, satıldıkları ve modifiye edilerek söküldükleri tespit edilen ikinci el lüks araçların İstanbul, Ankara, Mersin ve Adana'da bulundukları adresleri ve kullanıcı kimliklerini belirledi. Türkiye genelinde yürütülen operasyonlarda BMW marka cip, Hummer H-2 marka cip, Toyota marka binek oto gibi 45 adet lüks araca 4458 Sayılı Gümrük Kanunu'nun 238 inci maddesi ve ilgili tebliğ hükümlerine göre gereği yapılmak üzere el koydu.

Tespiti yapılan Gürcü plakalı araçlara yönelik operasyonlar sürdürülürken, elde edilen bilgi ve belgeler doğrultusunda Gümrük ve Kaçakçılıkla Mücadele mevzuatı uyarınca yasal işlemler gerçekleştiriliyor. Kullanım süresi dolduğu halde yurtdışına çıkartılmayan diğer araçların tespiti için inceleme ve takip işlemleri devam ediyor. Söz konusu araçlara ilişkin bilgi ve belge paylaşmak isteyen vatandaşlar, Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı'nın kaçakçılıkla daha etkin mücadele için kurduğu "Alo 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı"na bildirimde bulunabilecek.

"VATANDAŞIN DUYARLILIĞI BİZE KATKI SUNAR"

Bakanlık olarak kaçakçılığın her türlüsü ile etkin mücadele içinde olduklarını vurgulayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, kaçakçılığa ilişkin bilgi sahibi olan vatandaşlara Bakanlığa bildirimde bulunmaları için çağrıda bulundu. Bakan Canikli, "Kaçakçılıkla etkin şekilde mücadele Bakanlığımızın en önemli fonksiyonlarından birisidir. Bu görevi yerine getirirken vatandaşlarımızın duyarlılığı da bizlere önemli katkı sunmaktadır. Bakanlığımız merkez binasında 7 gün 24 saat aralıksız çalışan 'Alo 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı' ülkede gerçekleşen her türlü kaçakçılığı engellemek adına ihbarları almaktadır. Kaçakçılığa ilişkin her türlü bilgi ve belge paylaşmak isteyen vatandaşlarımız bu hat aracılığıyla personelimize ulaşarak, ekonomiye büyük zararlar veren kaçakçılık olaylarına ilişkin bildirimde bulunabilirler" dedi. - Ankara