KAÇAKÇILIK OLAYINDA YAKALANAN KATIRLAR IRAN’A KAÇTI

images/haber_resimleri/katir.jpg


KAÇAKÇILIK OLAYINDA YAKALANAN KATIRLAR İRAN’A KAÇTI- Uğurlu gümrük müsşavirliği

KAÇAKÇILIK OLAYINDA YAKALANAN KATIRLAR İRAN’A KAÇTI

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Onbaşılar köyünde kaçakçılık olayında el konulan ve imha kararı çıkarılan 97 katır İran’a kaçtı. İlçeye bağlı İran sınırındaki Onbaşılar köyünde 9 Kasım 2014 tarihinde akaryakıt kaçakçılığında kullanılırken askerlerce

 

- Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı  Onbaşılar köyünde kaçakçılık olayında el konulan ve imha kararı çıkarılan 97  katır İran’a kaçtı. İlçeye bağlı İran sınırındaki Onbaşılar köyünde 9 Kasım  2014 tarihinde akaryakıt kaçakçılığında kullanılırken askerlerce el konulan  97 katır için mahkeme “İnsan ve hayvan sağlığı açısından risk oluşturduğu”  gerekçesiyle 'itlaf' kararı verdi. Katırların itlaf edilmesi için 8 Ocak’ta  İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne yazı yazıldı.

KATIRLAR İRAN’A KAÇTI

Olayı anlatan Köy Muhtarı  Pervizhan Beşer, katırların 12 Kasım 2014 tarihinde kendisine ‘yediemin’  olarak teslim edildiğini belirterek şöyle konuştu: "Fakat bana teslim  ettiklerinde Asliye Hukuk Ceza Mahkemesi kararıyla bu hayvanlar satışa  çıkartılacaktır. O yüzden ben de yediemin olarak almayı kabul ettim.  Aldıktan sonra Gümrük Müdürlüğü üst mahkemeye itiraz ederek bu hayvanların  itlaf ve imha edilmesini istedi. Mahkeme karar verene kadar aradan iki ay  geçti. Bu hayvanlara iki ay ben baktım. Bütün masraflarını ben karşıladım.  İki aydan sonra 6-7 Ocak 2015 tarihinde büyük bir fırtına yaşandı ve yollar  kapandı. Onbaşılar köyüne bağlı Yediveren mezrasında katırlar için çadır  kurmuştum. O gece çıkan fırtına çadıra zarar vermişti ve katırlar dışarı  çıkmış. Katırların izi belliydi zaten. Sınırın öbür tarafına gittikleri  belliydi. Sınırın sıfır noktasına kadar izleri takip ettik, maalesef  tehlikeden dolayı öbür tarafa geçmedik. Geri döndük. Ertesi gün yaşananları  bir dilekçe ile Esendere Gümrük Müdürlüğü’ne ilettim. Ondan sonra o  hayvanların itlaf ve imha kararı geldi.”

 

“SANKİ HAYVANLAR DA BİR  ŞEYLERİ ANLADI”

Hayvanların itlaf ve imha  edilmesi kararının küçük bir olay olmadığını belirten Beşer, şunları  söyledi: “İki ay hayvanlara baktım. Aynı zamanda bir çiftçi olduğum için  hayvanlardan iyi anlarım. O hayvanlarda hiçbir hastalık belirtisi görmedim.  Ben tarıma da müracaat ettiğim zaman gelip bakmalarını istedim. Ama Tarım  İlçe Müdürlüğü bu hayvanlara bakma yetkilerinin olmadığını tarafıma iletti.  Tarım Bakanlığı’nın yazdığı yazı üzerine ‘sağlık raporu veremeyiz’ dediler.  Şimdi imhalarını çıkarmışlar. İyi ki hayvanlar kaçıp sınır dışı olmuş. Sanki  hayvanlar da bir şeyleri anlamış gibi Allah onları sınır dışı etmiş. Biz de  kurtulduk ve imha edilmediler.”

 

“CEZA ALMAM İTLAF  EDİLMELERİNDEN İYİDİR”

Hayvanları yediemin olarak  teslim aldığı için olayın kendisi için sıkıntı oluşturabileceğini belirten  Beşer, “Mahkeme hakkımda görevi kötüye kullanmaktan dava açabilir. Ama o  kadar hayvanı öldürmektense bana dava açılsın daha iyi. İçim böyle daha  rahat. Artık o karar mahkemeye kalmış. Hayvanlar İranlılara aitti zaten”  diye konuştu.

İHA


http://www.haber3.com/kacakcilik-olayinda-yakalanan-katirlar-irana-kacti-3152124h.htm#ixzz3Pas2dwo2