Bugün Dünya Gümrük Günü

images/ki%C5%9Filer_bakanlar_vs/nurettin-canikli.jpg


Uğurlu Gümrük Müşavirliği

Dünya Gümrük Günü

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli: "Gümrük işlemlerinin etkinliğini ve güvenliğini artıracak işbirliği faaliyetlerini kararlılıkla sürdüreceğiz"

Dünya Gümrük Günü
  •  

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, gümrük işlemlerinin etkinliğini ve güvenliğini artıracak işbirliği faaliyetlerini kararlılıkla sürdüreceklerini belirtti.

Canikli,  Dünya Gümrük Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Dünya Gümrük Örgütü'nün ilk toplantısının yapıldığı 26 Ocak 1953 tarihini hatırlamak ve toplumda gümrüklerin işleyişi hakkında farkındalığı artırmak üzere her yıl 26 Ocak'ta uluslararası düzeyde kutlamalar yapıldığını ifade etti.

Türkiye'nin Gümrük İşbirliği Konseyi'ne 1953'te kurucu üye olarak katıldığını anımsatan Canikli, konseyin 1994'ten bu yana Dünya Gümrük Örgütü çatısı altında 179 ülkenin gümrük idaresini bir araya getirdiğini ve gümrük idarelerinin etkinliğini artırmak üzere faaliyet gösterdiğini bildirdi.

Canikli, Dünya Gümrük Günü'nün bu yılki ana temasının "koordine sınır yönetimi" olarak kabul edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Koordine sınır yönetimi kavramı, sınır yönetimi konusunda koordinasyon, işbirliği ve ortak politikaları ifade etmektedir. Sınır yönetiminde temel amaç, ülkeyi ulusal güvenlik, ulusalekonomi ve toplum sağlığına yönelik tehlikelere, ayrıca yasa dışı insan ve eşya giriş-çıkışlarına karşı korumaktır. Koordine sınır yönetimi, uluslararası gümrük camiası tarafından 21. yüzyılın özellikle verimli ve etkin sınır yönetimi sorunlarına dair potansiyel bir çözüm aracı  olarak kabul edilmektedir. Bu kapsamdaki faaliyetler, Bakanlığımızın yenilikçi yaklaşım ve uygulamaları ile gümrük hizmetleri ve ticaret için kolay ve güvenli bir ortam oluşturma vizyonu ile de uyum sağlamaktadır."

Karşılıklı veri değişimi, bilgi ve istihbarat paylaşımı, ortak kapı kullanımı, tır işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesi gibi uygulamaların firmaların rekabet gücünü artırdığına dikkati çeken Canikli, kamu kurumları arasında eşgüdümü sağlayarak, koordineli çalışmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Bakan Canikli, "tek pencere sistemi" uygulamasıyla kamu kurumları arasındaki işbirliğinin güçleneceğine, kaynakların daha etkin kullanımı, denetimlerin etkinliğinin artırılması, gümrük işlemlerinin sadeleştirilmesi, kolaylaştırılması ve hızlandırılması yönünde önemli gelişme kaydedileceğine işaret etti.

Gümrük işlemlerinin etkinliğini ve güvenliğini artıracak işbirliği faaliyetlerini kararlılıkla sürdüreceklerinin altını çizen Canikli, "Dünya Gümrük Günü vesilesiyle tüm gümrük camiasını tebrik ediyor, gümrük işlemlerinin etkin şekilde gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı. - Ankara