ABD’li sirketleri korumak amaciyla Çinli günes enerjisi teknolojisi üreten sirketlere karsi gümrük tarifesi uygulamaya gidilecegi açiklamasindan sonra Çin de karsi ataga geçti (28.05.2012)

small_29724.jpg


Obama yönetiminin ABD’li şirketleri korumak amacıyla Çinli güneş enerjisi teknolojisi üreten şirketlere karşı gümrük tarifesi uygulamaya gidileceği açıklamasından sonra Çin de karşı atağa geçti ve ABD’yi suçladı

ABD yönetiminin Çinli güneş enerjisi panelleri üreten şirketlere yönelik gümrük tarifesi uygulama kararına karşılık Çin de Perşembe günü bir açıklama yaparak ABD’yi suçladı. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin Dünya Ticaret Örgütü kurallarını ihlâl ederek, ABD’li yenilenebilir enerji üreten şirketlerine haksız devlet teşviki sağladığını söyledi. Çin, ABD’ye herhangi bir yaptırım yapılıp yapılmaması konusunda bir açıklama yapmamış olsa dahi gelinen noktada karşılıklı suçlamalar başlamış oldu. Obama yönetimi geçen hafta Çin malı güneş panelleri üreten şirketlere yönelik anti-damping soruşturması uygulayacağını açıklamıştı. Çinli şirketler yüzde 31-250 arasındaki oranlarda gümrük vergisine tabi olacak. ABD’nin bu uygulamasıyla Çinli firmaların ABD pazarından çekilmek zorunda kalacağı söyleniyor. ABD’nin nihai kararı Ekim ayında açıklanacak.

ABD korumacılığı artırıyor

ABD aldığı bu kararla kendi güneş paneli üreten firmaları devlet koruması altına almış oluyor. ABD’de Çin’in ucuz güneş enerjisinin fiyatlarıyla rekabet edemeyip iflas eden şirketler de var. ABD Senato Finans Komitesi Başkanı senatör Ron Wyden, Çin’e karşı alınan karar için “Serbest ticaret, kuralsız ticaret demek değildir” açıklamasını yapmıştı.

Çin, ABD’yi suçluyor

Pekin yönetimi daha önce yaptığı açıklamalarda ABD yönetimini eleştirmişti. Çin, ABD’nin aldığı bu kararla fiyatlarda yükselmeler olacağından hem dünyanın yenilenebilir enerjideki çalışmalarını yavaşlatacağını hem de temiz enerji üretimi için yapılan çalışmalara engel olacağını söylemişti. Çin’in ABD ve Güney Kore’de güneş enerjisi için polisilikon üreten firmalara karşı bir antidamping soruşturması başlatacağı da konuşuluyor.

Kaynak http://www.yenimesaj.com.tr/?haber,656321/abd-cin-enerji-savasi