DUYURU: Türk mali imajina zarar vermesi nedeniyle Bulgaristan’a tekstil ve konfeksiyon ürünleri ihracati yapan firmalarin konuya hassasiyet göstermesi

images/carton_resimler/duyuru.jpg


Bülten Sıra No:  2015/2116

 

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nden alınan yazıda;

 

AB üyesi ülkelerce piyasaya arzı yasaklanan, piyasadan toplatılan veya geri çağrılan tehlikeli tüketici ürünleri hakkında hızlı bilgi alışverişine imkân tanıyan bir sistem olan Topluluk Hızlı Alarm Sistemi-RAPEX internet sitesinde kamuoyuyla paylaşılan ülkemiz menşeli güvensiz ürünlerle ilgili bilgilerin takip edilmekte olduğu ve bu bildirimler belirlenen temas noktaları aracılığıyla ihracatçı birliklerine de iletildiği bildirilmektedir.

 

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan 2014 yılı RAPEX raporunda ülkemizin en çok güvensiz ürün bildirimi yapılan üçüncü ülke konumunda olduğu görülmektedir. Geçtiğimiz yıl RAPEX sisteminde ciddi risk arz eden 65 adet Türk menşeli ürün bildirimi yer almış ve bu bildirimlerin 47’sinin Bulgaristan tarafından yapıldığı tespit edilmiştir. Bu ürünlerin büyük bir kısmı, çocuk giysilerinde kullanılan bağcıkların standartlara uygun olmamasından kaynaklanan boğulma ve yaralanma riskleri nedeniyle bildirime konu edilmişlerdir.

 

Bununla birlikte, Bulgaristan tarafından ülkemiz menşeli ürünler hakkında yapılan bildirimlerde daha önceki senelere göre bir azalma gözlenmiş olsa da, sorunun tam anlamıyla çözüme kavuşturulmadığı görülmektedir. Çocuk giysileri konu alan Bulgaristan kaynaklı bu bildirimlerin Türk malı imajına zarar vermesi nedeniyle Bulgaristan’a tekstil ve konfeksiyon ürünleri ihracatı yapan firmaların konuya hassasiyet göstermesi büyük önem arz etmektedir.