Dolar 2,71'in üzerinde

images/%C3%BClke_para_resimler/dolar.jpg


Dolar son olarak Nisan sonunda 2,70 seviyesinin altına gerilemesinin ardından, bu sabah güne 2,71 seviyesinin üzerinden başladı. Euro ve dolarda küresel piyasalar takip edilecek.


Tarihi seviyelere yakın bir seyir izleyen dolar/TL'de seçim öncesi yukarı baskı sürerken piyasada ABD verileri, euro/dolar paritesi ve küresel piyasalar takip edilecek. 

Gelişmekte olan ülke piyasalarına ilişkin iyimserliğin 30 Nisan'da açıklanan ve ABD ekonomisinin zayıf ilk çeyrek ardından güçlü bir toparlanmaya başlamış olabileceğini gösteren istihdam verilerinin ardından sona ermesi ile TL değer kaybediyor.

Piyasalar ise ABD merkez bankası'nın (Fed) faiz artışı zamanlamasına ilişkin ipucu elde etmek için ABD verilerini yakından takip edecek.

DOLAR 2,71'İN ÜZERİNDE
Dolar/TL son olarak yüksek hacimle işlem gördüğü 30 Nisan'daki 2.67'li seviyelerden dün 2.71'li seviyelere yükselerek günü tamamladıktan sonra bugün TSİ 08.50'de 2.7144/2.7175, aynı saatte sepet bazında TL 2.8676/2.8719 seviyesindeydi.

Doların değer kazanacağı yönünde pozisyon alanlar, ABD ekonomisinde yılın ilk üç ayında büyümenin kaydettiği keskin yavaşlamadan dolayı endişe taşıyorlar. Ekonomideki ivme kaybı Fed'in bu yıl içinde faiz artırıp artırmayacağına dair soru işaretleri yaratıyor.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, dün yaptığı konuşmada konuya açıklık getirmedi. Evans, faiz artırımlarının bu yıl başlayabileceğini, ancak enflasyonun huzursuz edici derece düşük işsizliğin ise yüksek kalmaya devam ettiğine dikkat çekerek Fed'in gelecek yıl başından önce faiz artışı yapmaması gerektiğini belirtti.

Bankacılar bugün iç piyasada reel efektif kur endeksi ve aylık enflasyon gelişmeleri raporunun izleneceğini ancak her iki gelişmeye de piyasa tepkisi beklemediklerini söylediler.
Bugün dış piyasada ise ABD'de TSİ 1530'da ABD dış ticaret dengesi 1700'de ABD ISM hizmetler endeksi izlenecek.

GÖZLER S&P'DE OLACAK
Haftanın kalanında ise Cuma günü açıklanabilecek kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's tarafından gelebilecek olası bir not değişikliğinin izleneceğini belirten bankacılar, TL'de seçim öncesi negatif ayrışmanın da halen devam etmekte olduğunu belirttiler.

TL'deki yılbaşından beri dolar karşısında yaşanan değer kaybı yolsuzluk sorunlarıyla uğraşan Brezilya'yı da geride bırakarak, yüzde 14 civarında seyrederken; en çok karşılaştırılan para birimlerinin başında yer alan Güney Afrika randı ise aynı dönemde sadece yüzde 4 civarında değer kaybetti.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 16 Kasım 2016 itfalı tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.32 oldu. 10 yıllık gösterge olan 12 Mart 2025 itfalı tahvilde ise ortalama bileşik faiz yüzde 9.47 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.48 oldu.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ-05.05.2015