Bebek Ürünleri Haftaya Yüzde 80 Zamlanacak

images/insan_resimleri/bebek.jpg


ürüteçten oto koltuğuna, hoppaladan mama ısıtıcısına, ateş ölçerden ana sterilizatöre kadar bir bebeğin bakımında gerekli olan birçok ürüne büyük zam kapıda. 23 Mayıs 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu'nun 'İthalat Rejimi Kararına Ek Kararı' ile ithal edilen bebek araç ve gereçlerine ilave gümrük vergisi oranı yeniden belirlendi. Buna göre, ilave gümrük vergisi oranı bebek araç ve gereçlerinde yüzde 50, aksam ve yedek parçalar içinse yüzde 25 olarak belirlendi


FİYAT ARTIŞI KAÇINILMAZ

Ek vergi kapsamına girecek ürünler arasında mama sandalyeleri, yürüteçler ve hoppalalar, park yataklar, oto koltukları, ana kucağı ve salıncaklar ile birlikte mama ısıtıcısı, hava nemlendiricisi, sterilizatör, ateş ölçerler ve mama hazırlayıcıları yer alıyor. Mayıs ayında çıkarılan ek vergi kararları ile oto koltuğu, mama sandalyesi gibi ürünlerde yüzde 50'ye varan, ateş ölçer ve mama ısıtıcılarında yüzde 30 fiyat artışına neden olacağı belirtilirken, kimi ürünlerde zam oranının yüzde 80'i bulacağı açıklandı. Firmalar, uygulanacak ek verginin mal, bedeli, sigorta ve taşıma bedeli (CIF) üzerinden hesaplandığından ve bu ürünlerin büyük bir bölümünde gözetim bulunduğundan bu vergi, ürünün perakende fiyatına yüzde 80'e yakın oranlarda yansıyacağı açıkladı.

YÜZDE 95'İ İTHAL ÜRÜNLER

İthal ürünlerde ek vergi maliyeti 23 Haziran'dan sonra oluşacak. Öte yandan, sektör de önümüzdeki dönemde yaşanacak ani fiyat artışları için müşterilerini uyardı.
40 farklı ithal markanın rekabet ettiği pazarın yüzde 95'ine ithal markalar hakim. Saatte ortalama 140 bebeğin doğduğu Türkiye'de bebek ürünleri perakendesi geçtiğimiz yıl 4 milyar TL'lik hacmi yakaladı. Zincir mağazalar ve online satışlarda hızla büyüyen pazar yılda yüzde 50 oranında büyüme hacmi yakalıyor. Türkiye'de aileler bebek başına, 2 yaşa kadar aylık ortalama 60 dolar, yıllık 840 dolar harcama yapıyor.

TIBBİ EŞYALARI DA KAPSIYOR

Karara göre, aralarında oturma mobilyaları, bunların aksam ve parçaları, tıpta, cerrahide, diş hekimliğinde ve veterinerlikte kullanılan mobilya ve koltuklar ile yatak takımı eşyalarının bulunduğu bazı ürünlerin ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak. (Kaynak:Sözcü)