Ekonomi Bakani Nihat Zeybekci, önümüzdeki dönemde elektronik ürünlere ek gümrük vergisi getirilecegini söyledi. Bu durumda ürünlerin fiyatlarinda degisimlerin gerçeklesmesi bekleniyor.

images/ki%C5%9Filer_bakanlar_vs/nihat_zeybekci_ekonomi_bakani.jpg


elektronik ürünlere ek gümrük vergisi getirileceğini söyledi.- ÖTV - Uğurlu Gümrük Müşavirliği 1987
   

   Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, önümüzdeki    dönemde elektronik ürünlere ek gümrük vergisi getirileceğini söyledi. Bu    durumda ürünlerin fiyatlarında değişimlerin gerçekleşmesi bekleniyor.

   

   Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bakanlığının son    18 ayını Ankara'da bir basın toplantısı ile değerlendirdi. 

   

    

   

   Zeybekci, toplantı sırasında önemli açıklamalar yaptı.

   

   Ekonomi Bakanı, "Önümüzdeki 1 ay içinde ilave gümrük vergilerinde özel    tedbirler alınacak. Elektrik, elektronik, cep telefonu ve tablet bilgisayar    gibi ürünlerde ek vergi geliyor. Önümüzdeki 1-2 ay içinde özel ürün    gruplarında gümrük vergilerinde, ilave gümrük vergilerinde özel tedbirlerle    karşılaştığını göreceğiz" dedi.

   

   Zeybekci, "Özel ürün gruplarında elektrik, elektronik, tablet ve cep    telefonları da var; kimya grubu üzerinde de çalışıyoruz" diye devam etti.

   

      "TÜRKİYE YERİNDE SAYIYOR OLACAK"
   
Zeybekci, toplantıda ekonomiye dair de önemli açıklamalar yaptı.

   

   Ekonomi Bakanı, “İlk çeyrekte iç tüketimin katkısıyla yüzde 2.3 büyüme oldu,    ikinci çeyrekte daha yüksek büyüme bekliyoruz. Bu yıl büyümede iç talep öne    çıkacak, yüzde 5'in altındaki büyümeyle Türkiye yerinde sayıyor olacak.    Fed’in faiz artırımında agresif politika izlemesini beklemiyoruz, yıl sonuna    doğru küçük miktarlarda belki artırmasını bekliyoruz, bunun Türkiye üzerinde    etkisi sınırlı kalacaktır” şeklinde konuştu.

   

      İHRACATTA DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ
   
Zeybekci, bu yıl ihracatta Irak, Rusya ve Ukrayna'daki    gelişmeler nedeniyle düşüş yaşanacağını belirtti.

   

   Ekonomi Bakanı şöyle devam etti:

   

   "Bu yıl ihracatta Irak, Rusya ve Ukrayna'daki gelişmeler nedeniyle toplam 3.6    milyar dolarlık düşüş bekliyoruz. İhracatta parite kaynaklı olarak bu yıl    etkisinin 12.6 milyar dolar olmasını    bekliyoruz, ilk altı ayda 7.2 milyar dolarlık etki oldu. Bu yıl cari açık 38    milyar dolara inecek, GSYH'ya oranı yüzde 5'e yaklaşacak." 
   
      TEKNOSA: ŞİMDİDEN DEĞERLENDİRME YAPMAK DOĞRU OLMAZ
   
   Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan konuyla ilgili şu sözleri kaydetti:

   

   Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin ‘Elektronik ürünlere ilişkin ek    vergilendirme’ kapsamındaki açıklamalarını bizler de yakından takip ediyoruz.    Açıklama kapsamında; Elektronik, cep telefonları ve tablet ürünlerinin ek    vergilendirmelere tabi tutulması öngörülüyor. Bu çerçevede tüketiciler de ‘Bu    ürünlere zam gelecek mi?’ sorusunun yanıtı merak ediyor.

   

   Ek vergiler konusunda ne olacağı, nasıl olacağı netleşmeden bir değerlendirme    yapmak sağlıklı olmaz. Ancak bu konuda önemli olan, çıkacak sonucun    tüketicinin lehine olması. Çünkü teknoloji artık    hayatımızda önemli bir ihtiyaç, hayatımızı iyileştiren bir araç. Teknolojiye    erişim için tüketicilerin tercihine ve cebine uygun tüm alternatifleri    sunabilmek önemli.

   

   Türkiye’deki üretilen tüketici teknolojisi ürünleri, önemli bir çıkış    yakaladı. İnanıyoruz ki bunun devamı da gelecek. Bununla birlikte, yerli    ürünleri teşvik ederken ithal ürünlere ek vergilerle ya da farklı    uygulamalarla, tüketiciye sunulan seçeneklerin, avantajların önüne    geçilmemesi, tüketiciye ek yük olmaması önem taşıyor.