Dolar rekora gidiyor

images/carton_resimler/dolar1.jpg


Dolar rekora gidiyor - UĞURLU GÜMRÜK MÜŞAVİRLİĞİ 1987

Dolar rekora gidiyor

 

   
      Dün gece 2.79'u geçen doların kıda bir süre içerisinde 2.8094 seviyesindeki tarihi rekorunu kırması bekleniyor.
  

Merkez Bankası'nın para politikasında  sadeleştirmeye gideceğini açıklaması dolar/TL kurunda gün içinde kısa  süreli bir gevşemeye neden olurken, dolardaki küresel değer kazancı, iç  ve dış güvenlik endişeleri ve bu ortamda henüz erken seçim olasılığının  ortadan kalkmamış olması ile yönünü yukarı çevirmeye devam ediyor.

         

Dolar/TL, dün Merkez  Bankası Erdem Başçı'nın açıklamaları ile 2.7774 seviyelerinden 2.7620          ile günün en düşük seviyesine kadar geriledikten sonra yönünü yukarı   çevirdi. 

         

Kur gece saatlerinde   2.7939'u test ettikten sonra bu sabah 2.7842/2.7860 seviyesinden sepet   bazında TL 2.9138/2.9161 seviyesinden işlem gördü.

         

Bankacılar, doların   küresel seyrine ve kalıcı bir hükümetin kurulma ihtimalinde kurun her   iki yönlü sert dalgalanma ihtimalinin bulunduğunu, bu gelişmenin de TL   aleyhine olması halinde dolar/TL'nin 2.8094 seviyesindeki tarihi  zirvesini bugün olmasa da kısa vadede aşmasının şaşırtıcı olmayacağını   belirttiler. 

         

Öte yandan daha önce   ihtimaller arasından çıkan MHP-AK Parti koalisyon olasılığının tekrar   gündeme gelmesinin piyasayı destekleyebileceğini ancak somut adım  görülmesi gerektiğini söylediler.

         

Neden yükseliyor?

         

Bir bankanın döviz  masası müdürü, "Kurda iki nedenden dolayı baskı devam ediyor. Erken   seçim ihtimali ve güçlü dolar. Güvenlik güçlerine karşı devam eden  saldırıları da ekleyebiliriz buna. Kurdaki sakinlemede sınırlı          sakinlemede ise MHP'nin tekrar AKP ile koalisyon görüşmesine başlayacağı beklentisi bir miktar etkili. Dolardaki ralliyi her ne  kadar dünkü beklentilerin altında kalan ikinci çeyrek büyüme verileri  yavaşlatsa tersine döndürmüş değil. ABD bu yıl faiz  artıracak zamanlamasına göre bize etkisi de belirlenecek" dedi ve  ekledi: "Bu olumsuzlukların hepsi birleştiğinde TL için kısa veya orta  vadede olumlu bir şey söylemek pek mümkün değil. Ben bugün yarın olmasa    da kısa vadede kurda yeni zirvelerini test edeceğini ABD faiz artışına,  erken seçim kararı ile girmemiz halinde 3 seviyesinin test edileceğini  düşünüyorum. Tersi olur ise kurda mutlaka gevşeme göreceğimiz ise   aşikar."

         

KAYNAK: DÜNYA GAZETESİ