500 milyar dolarlik ihracat hedefine 'devlet garantisi'

small_114080(1).jpg


TİM'in 19. Olağan Genel Kuruluna, Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomiden sorumlu bakanlar, siyasi parti temsilcileri ve ihracatçılar katıldı. Burada konuşan Başbakan Erdoğan, önceki gün İstanbul'da yapılan Dünya Ekonomik Forumu'ndaki tespitlerini paylaşarak, Türkiye'nin uluslararası çevrelerin müthiş ilgisini gördüğünü söyledi. Erdoğan, 'Orada, bu ülkenin Başbakanı ve bu ülkenin vatandaşı olmaktan çok büyük gurur duydum. CEO'lar, oradaki herkes Türkiye örneğini konuşuyor. Türkiye'nin küresel krizdeki başarısını konuşuyorlar. Gün boyu görüştüğümüz, konuştuğumuz herkes bu başarının altında yatan nedenleri, bu başarının kaynaklarını bizden öğrenmek istiyordu' diye konuştu.


KARGALAR GÜLER
Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun Yunanistan ekonomisinin Türkiye ekonomisinden daha iyi olduğunu söylediğini belirterek,  bu sözlere tepki gösterdi. Erdoğan, 'Şu anda adalarını satmaya kalkan böyle bir ülke Türkiye'ye örnek olabilir mi? IMF'ye olan 23,5 milyar dolarlık borç, şu anda 1,7 milyar dolar. Merkez Bankasının döviz rezervi 92 milyar dolar. Acaba Yunanistan'da ne var? Kargalar bile güler bu karşılaştırmaya' diye konuştu. 'Kıskanmaya gerek yok' diyen Erdoğan, iktidar ve muhalefetin omuz omuza vermesi gerektiğini söyledi.

TTK'da talepleri karşılayacak bir taslak oluşturduk
GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 1 Temmuz'da yürürlüğe girmesi gereken yeni Türk Ticaret Kanunu'nda (TTK) yapılması istenen değişiklik taleplerini karşılayacak bir taslak oluşturulduğunu söyledi. TİM'in olağan genel kurulu toplantısında konuşan Yazıcı, pazartesi günü gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda TTK'nın kez görüşüldüğünü belirterek, 'Hemen hemen bütün talep edilen hususları karşılayacak bir taslak oluştu. Bu akşama kadar son düzeltmeler için süre verdik. Son şekli verilince gruplarla paylaşacağız' dedi.

Sözümü kavrayamamış
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Erdoğan'a yanıt vererek, 'Ekonomi iyi yönetilmiyor, iyi yönetilseydi, 6 defa mali af çıkarılmazdı. Vatandaş borcunu ödeyemiyor. Vergisini düzenli ödeyene de 'gel beyanını artır, artırmazsan incelemeye alırım' tehdidinde bulunuluyor' dedi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın, kendisinin Yunanistan hakkındaki sözlerine içerlediğini belirterek,  'Sözümü tam kavrayamamış. Batıdaki kriz üretim krizi değil finans kapital krizi. Yunanistan krizi farklı, yoksul krizi değil, zengin krizi. Yoksul krizi olsa çözülür. Yunanistan'da kişi başı milli gelir 25 bin dolar. O nedenle krizi çözmek zor.  Türkiye ve Yunanistan kıyaslanamaz, nüfusları da, büyüklükleri de kıyaslanamaz. Küresel krizdeki bu gerçekleri görmeden Türkiye ekonomisini iyi tahlil edemezsin' diye konuştu.

Başbakan ihracat stratejisini onayladı
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de TİM'in 2023 yılı 500 milyar dolarlık İhracat Stratejisi'nin önceki gece yarısı Başbakan tarafından onaylandığını belirterek, 'Yedi bakanımız da çok hızlı şekilde imzaladı. Böylece, strateji belgemiz artık bir devlet projesi haline geldi. Türkiye'de ilk defa bir sivil toplum kuruluşunun projesi devlet projesi haline geldi' dedi. Yaşadıkları vize sorununu da gündeme getiren Büyükekşi, ihracatçılara 'vize gerektirmeyen uygun bir pasaport' verilmesi önerisini dile getirdi.

İntihar etmeyin bize lazımsınız
ERDOĞAN, yatırımların borçlanarak yapıldığına dair eleştirilere de yanıt vererek, 'Güçlüysen, o sizin için kamçıdır' diye konuştu. Ekonomideki gelişmelerin görmezden gelindiğini aktaran Erdoğan, 'Bununla iftihar etmemiz gerekirken, birileri intihar etmeye kalkıyor. Acırız, intihar etmeyin. Siz de bize lazımsınız' dedi.

Enayi yerine koyarlar
KILIÇDAROĞLU, ABD dünyaya dolar pompalayarak doların değerini düşürmeye çalışırken Türkiye'nin TL'yi değerli tutmaya çalıştığını belirtirken, 'Biz ne yaptık, TL'nin değeri ile övündük. Bu, ekonomi bilmemezliktir.  Başbakan, Merkez'deki rezervle övünüyor. Bir Başbakanın en son övüneceği şey bu olmalı. Senin cebindeki her dolar, ABD'ye açılan sıfır faizli kredidir. Niye bunu bilmiyorsun. Değerli TL'yi değil, kararında TL'yi savunacaksın. Dünyada size bakanlar seni enayi konumuna koyarlar'
diye konuştu.

kaynak: http://www.aksam.com.tr/500-milyar-dolarlik-ihracat-hedefine-devlet-garantisi--120002h.html