Iran'a Ayakkabi Ihracati Yüzde 111 Artti

images/e%C5%9Fyalar/ayakkabi1.jpg


Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, ambargolar ve kısıtlamalar nedeniyle İran pazarında bir türlü hak ettikleri noktaya gelemediklerini belirterek, "Yıl başında yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Anlaşması sektörümüz için de itici güç oldu. Gümrük vergisi dezavantajımız sürdüğü halde 2015'in ilk 7 ayında İran'a ayakkabı ihracatımızı yüzde 111 artışla 6,5 milyon dolara çıkardık" ifadelerini kullandı.

Çetin yaptığı yazılı açıklamada, ambargoların kalkması ve ticaretin normalleşmesiyle birlikte İran'dan daha çok talep beklediklerini ifade etti.  2016'da İran'a ayakkabı ihracatını 45-50 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini aktaran Çetin, Türkiye ve İranarasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması'nın iki ülkeyi ticari olarak birbirine yakınlaştırdığını dile getirdi.

Anlaşmanın yarattığı rüzgarın gümrük indiriminden faydalanamayan sektörler için de  pozitif bir güç olduğunu vurgulayan Çetin, deri ürünlerine yüzde 75 gümrük vergisi uygulanmasına rağmen İran'da pazar paylarını kısa sürede ikiye katladıklarını bildirdi. 

 İran'ın geçen yıl 494 milyon dolarlık ayakkabı ithalatı yaptığına dikkati çeken Çetin, ambargolar ve kısıtlamalar nedeniyle İran pazarında bir türlü hak ettikleri noktaya gelemediklerini belirterek, "Yıl başında yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Anlaşması sektörümüz için de itici kuvvet oldu. Gümrük vergisi dezavantajımız sürdüğü halde 2015'in ilk 7 ayında İran'a ayakkabı ihracatımızı yüzde 111 artışla 6,5 milyon dolara çıkardık" ifadelerini kullandı.

Bu durumun kendileri için henüz başlangıç olduğunu kaydeden Çetin, şunları kaydetti:

 "Batı ile nükleer anlaşmayı imzalayan İran'a kısıtlamalar yakın gelecekte kalkacak, komşumuz dünyaya açılacak. Nüfusu 80 milyona dayanan İran'da yeni teknoloji ile üretim yapılmadığı ve tasarım zayıf olduğu için ürünler kalitesiz. Yerli üretimleri özellikle orta ve üst gelir grubunun taleplerini karşılamaya yetmiyor. Yeni dönemi, Türk ayakkabı sektörü için fırsata çevireceğiz. 2016'da İran'a ayakkabı ihracatımızı 45-50 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz"

"7 ayda 427,5 milyon dolarlık ayakkabı ihraç edildi"

7 aylık dönemde toplam ayakkabı ihracatının 427,5 milyon dolara ulaştığını, İran'ın yanı sıra Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihracatta da rekor kırdıklarını vurgulayan Çetin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hollanda'ya ihracatımız yüzde 197 artışla 14 milyon dolara, Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihracatımız ise yüzde 157,4 artışla 13,3 milyon dolara çıktı. Türkiye'nin en çok ayakkabı ihraç ettiği ülkelerin başında Irak geliyor. Irak'a ilk 7 ayda 69,3 milyon dolarlık ihracatyapıldı. Irak'ı 45,4 milyon dolarla Rusya izliyor. 7 ayda 22,6 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı yapılan Almanya ise üçüncü sırada bulunuyor."