Avrupa Birligi'nden ithal edilecek büyükbas hayvanlara uygulanan gümrük vergisi yil sonuna kadar sifirlandi

images/hayvan_resimleri/dana-ithalat.jpg


Et ve Süt Kurumu'nun fiyat indiriminin ardından Kırmızı et fiyatlarında yaşanan tırmanışı durdurmak için yeni bir hamle yapıldı. 

Kırmızı ette yüzde 30'a ulaşan yıllık fiyat artışının gıda enflasyonuna olumsuz etkisini azaltmak için gündeme gelen önlemler kapsamında, Et ve Süt Kurumu'nun AB menşeli canlı büyükbaş hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı.    

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, Avrupa Birliği (AB) menşeli canlı büyükbaş hayvan ve karkas et ithalatına uygulanmakta olan gümrük vergisi bu yıl için sıfır olarak uygulanacak. Söz konusu hüküm, AB meşeli bazı tarım ve işlenmiş tarım ürünleri ithalatına tarife kontenjanı uygulanması hakkında karara geçici ek madde olarak eklendi.    

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Et ve Süt Kurumu'ndan (ESK) yapılan açıklamaya göre, söz konusu karar uyarınca sadece ESK'nın kullanımına tahsis edilmiş olan AB menşeli 4,040 ton besilik/kasaplık büyükbaş canlı hayvan ve 19,100 ton büyükbaş karkas etin gümrük vergileri 2015 yılı için sıfırlandı.    

MERKEZ BANKASI DA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Açıklamaya göre, Et ve Süt Kurumu'nun 2,260 ton besilik materyal ithalatında uygulanmakta olan yüzde sıfır vergi de devam edecek. Et ve Süt Kurumu'na ayrılan toplam 19,100 ton karkas eti ithalatı kontenjanının, 5,000 tonuna yüzde 30 gümrük vergisi, kalan 14,100 tonuna da yüzde 43 gümrük vergisi uygulanıyordu. Yeni düzenleme ile birlikte, ESK AB ülkelerinden yüzde sıfır vergi ile karkas et ithal edebilecek.    

Kırmızı ette yıllık fiyat artışının yüzde 30'u bulmasının ardından, Merkez Bankası Temmuz ayına ilişkin açıkladığı aylık fiyat gelişmeleri raporunda, kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin sürmesinin gıda ve yemek hizmetleri fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ettiğine dikkat çekmişti. Geçen hafta düzenlenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında ise et fiyatlarının vatandaşlar için makul seviyeye çekilebilmesine yönelik önlemler ele alınmış; Başbakan Ahmet Davutoğlu da genel enflasyon oranının üzerinde artış gösteren tüm gıda fiyatlarının yakından takibi ve gerekli tedbirlerin alınması talimatını vermişti. 


Kaynak: http://www.haberturk.com/ekonomi/alisveris/haber/1115654-avrupadan-ithal-edilecek-hayvanlarin-gumruk-vergisi-sifirlandi