DIIB taahhüt hesaplarinin kapatilmasinda sorun yasanmamasini teminen, ithal edilen ve ihraç edilen esyalarin elyaf karisim oranlarinin gümrük beyannameleri üzerine açikça yazilmasi hk.ITKIB Duyurusu

small_itkib-duyuru.jpg


İSTANBUL 
TEKSTİL VE KONFEKSİYON İHRACATÇI BİRLİKLERİ
DUYURU

 

SAYIN ÜYEMİZ 

         Bilindiği üzere Dahilde İşleme  İzin Belgelerinin “Özel Şartlar” kısmında ithalat ve ihracat beyannamelerinde ithal edilen ve ihraç edilen eşyaların elyaf  karışım oranlarının açıkça yazılması gerektiği belirtilmiştir.

          Bu kapsamda taahhüt hesaplarının kapatılmasında sorun yaşanmamasını teminen, ithal edilen ve ihraç edilen eşyaların elyaf karışım oranlarının gümrük beyannameleri üzerine açıkça yazılması büyük önem arz etmektedir. 

          Bu çerçevede elyaf karışım oranları açıkça belirtilmeyen ithalat beyannamelerine müeyyide uygulanarak, elyaf karışım oranları açıkça belirtilmeyen ihracat beyannameleri ise taahhüt hesaplarından çıkarılarak Dahilde İşleme İzin Belgesi taahhüt hesapları kapatılacaktır.

Elyaf karışım oranları açıkça belirtilmeyen gümrük beyannameleri için elyaf karışım oranlarını belirten diğer belgeler (fatura, laboratuar raporu v.b.) kabul edilmeyecektir. İthalat ve ihracatlarda elyaf karışım oranlarının mutlaka gümrük beyannameleri üzerine  açıkça yazılması gerekmektedir.

               Bilgileri ve gereğini rica ederim.      

                                                                                                     Mehmet Ali AKARSAN

                                                                                                    Teşvik Şube Müdürü

 

Şenay ŞENGEZER / Teşvik Şubesi

İSTANBULTEKSTİL VE KONFEKSİYON İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ

Adres: Çobançeşme Mevkii Sanayi Cad. Dış Ticaret Kompleksi B Blok 34196 Yenibosna / Bahçelievler / İstanbul
Tel
: 0.212.454 02 00 - Faks: 0.212.454 02 01 - E-Mail: senays@itkib.org.tr - Web: www.itkib.org.tr