Kesanlilar Gümrükleme Isleminin Bölgelerinde Yapilmasini Istiyor. (15.06.2012)

small_40960(2).jpg


Keşanlılar Gümrükleme İşleminin Bölgelerinde Yapılmasını İstiyor


 

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Mustafa Helvacıoğlu "İç gümrüklemenin Tekirdağ'da yapılması firmaların üzerine maliyet bindiriyor" dedi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Mustafa Helvacıoğlu "İç gümrüklemenin Tekirdağ'da yapılması firmaların üzerine maliyet bindiriyor" dedi.

KTSO Başkanı Helvacıoğlu, yaptığı açıklamada, bölgeden ithalat ve ihracat yapan firmaların yüklü tırlarının gümrükleme işlemleri için Tekirdağ'a gittiğini bunun da maliyet ve zaman kaybına yol açtığını belirtti.

Gümrükleme işlemlerinin Keşan ve İpsala'da yapılması için bir çok kez başvuru yapıldığını anımsatan Helvacıoğlu, şunları kaydetti:

"İç gümrüklemenin Tekirdağ'da yapılması firmaların üzerine maliyet bindiriyor. Keşanlı bir firmanın mal yüklü tırı Tekirdağ'a gidiyor, gümrükleme işlemleri yapılıyor ve tekrar 80 kilometre gidişten sonra geliş yapılıyor. Bu işin maliyeti ve zamanı ölçülemez diye düşünüyorum. Bazı firmalarımızın, 60-80 arası sefer yapan tırlarının her biri Tekirdağ'a gidip gelirse, firmaların sırtına yüklenen bu fazla maliyetlerin değerlendirmesini kamuoyuna bırakıyorum. Bu konuyla ilgili çözüm önerimizi başta iktidar milletvekilimiz Mehmet Müezzinoğlu ile paylaşıp çözümü gündeme getirmek istiyoruz."

Helvacıoğlu, durumun çözülmesi için çeşitli çözüm modelleri olduğunu ifade ederek, "Çözümümüz, oda ve borsalarında desteğiyle, İpsala merkezde (gümrük dışı) veya Keşan'da, Tekirdağ'a bağlı şube açılmasıdır. Bir başka çözüm önerimiz de mobil sistem ile gümrüklemenin bölgemizde yapılmasıdır. Kalıcı çözüm önerimiz ise İpsala-Enez karayolunun açıldığı şu günlerde, Enez Limanı'nın da işlerlik kazanması halinde, gümrük işlemlerinin de limanda yapılmasıyla, hem kara hem de deniz taşımacılığına çözüm olacak düşüncesindeyiz" diye konuştu.

Muhabir: Necdet Uybaş / Salih Baran

kaynak: http://www.haberler.com/kesanlilar-gumrukleme-isleminin-bolgelerinde-3708042-haberi/