ITHALATÇILARIN DIKKATINE...... Malezya ve A4 Kagidi Ithalinde Dikkat!

small_soru-1(1).jpg


 
Son günlerde Malezya başta olmak üzere uzakdoğu ülkelerinden A4 kağıdı ithalatı yapmak isteyen KOBİ’lerin, peşin ödeme karşılığında mallarını veya transfer ettikleri mal bedellerini alamadıklarından dolayı yaşadıkları sorunlara ve hangi kuruluşlara başvurmaları gerektiği konularında ziyaretçilerimizin sorularına muhatap olmaktayım.

Malezya ile ticaret yapmayı düşünen ithalatçılarımızı ilerde bu tip sorunlarla karşılaşmamaları, maddi ve manevi yönden zarara uğramamalarını teminen bu uyarı yazısının tüm KOBİ’lere çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Öncelikle bu ülkeden yapacakları ithalat için peşin ödeme yaptıkları halde mallarını veya havale tutarlarını almakta sorun yaşayanlar, www.musavirlikler.gov.tr linkinde ülke adı seçerek o ülkede yerleşik ticari ateşeliklerimiz yetkililerine“Faydalı Bilgiler” kısmından ulaşabilirler. Bununla birlikte ilgili ülke seçilerek “Ülke Firma Listesi” bölümünden de Malezya'daki yerleşik Türk işadamları, dernek ve kuruluşlarının adres/telefon e-posta adreslerine ulaşmak mümkün. Bu kuruluşlardaki yetkililere başvurulması durumunda yardım ve destek alınabileceğini düşünüyorum.
 
Diğer taraftan satıcının haksız yere zenginleşme bağlamında Türkiye’deki ithalatçıların kanuni yollara başvurmasını teminen o ülkede işadamları için avukatlık ve danışmanlık hizmeti veren kurumlar da “İş ve Yatırım Yöntemleri” başlığı altından bulunabilir.

Ayrıca, aynı sitede Malezya ülkesi seçilmesini takiben ana sayfada “A4 Kagıdı İthalatı: Önemli Uyarı” yazısından, söz konusu ülkede bu ürünü almak isteyen çok sayıda ithalatçımızın mağdur olduğu anlaşılmaktadır.

Bu ülkeden ithalat yapacak firmaların ilerde sorun yaşamamaları için ve üyelerinin uyarılmasını sağlamak üzere Türkiye’de üye olduğunuz kuruluşlar kanalıyla Ticaret ve/veya Sanayi odalarına bilgi verilmesi çok yararlı olacaktır.

Tüm bunlara ilaveten Malezya’nın da içinde olduğu tüm Uzakdoğu ülkeleri; başta Nijerya, Togo ve Kamerun olmak üzere Afrika ülkeleri ile Kafkas ülkelerinden yapılacak dış ticaret işlemlerinde “Satıcı/ Üretici” ile aranızda sözleşme bile olsa  alınacak mal bedelinden bir kısmını veya tamamının  “Nakit ödeme (Peşin ödeme )” yapılması durumunda ödenecek peşin bedelin geri ödenme garantisi veya malın yüklenme güvencesi söz konusu olamaz. Ödenecek peşin bedelin güvenceye alınabilinmesinin tek çözümü, transferden önce satıcının/ihracatçının bankasından lehinize gelecek peşin ödeme garantisinin (advance payment guarantee) talep edilmesinden geçiyor. 

Eğer, satıcı  bankasından peşin ödeme garantisi vermeye yanaşmaz ise  hiç  peşin ödemeden  tamamı üzerinden akreditif ( L/C ) açılması en uygun olanıdır. Satıcıların/ihracatçıların akreditifi kabul etmemelerinin nedenlerinden biri ihracatçı/satıcıya akreditifi teyit vererek veya vermeyerek ihbar edecek ve/veya ödeme yapacak bankasına ödemesi gerekecek komisyon ve masraf olabilir. Satıcının/ihracatçının bankasına ödeyecek ihbar, ödeme komisyonlarının alıcıya (tarafınıza) ait olacağını teklif ederseniz belki akteditifli ödemeyi kabul edebilecektir. 

Ayrıca,bu tip konularda mal bedellerinin firmalar adına havale yapılmasına, firma güvenirliliği için www.musavirlikler.gov.tr  linkindeki adı geçen ülkelerin ticari ateşeliklerine sorulmasına, o ülkelerde yerleşik Türk işadamları, dernek ve kuruluşlarının adres/telefon, e-posta adreslerinden yetkililere danışılmasına, yazışma yapılacak şahıs/kişi/kuruluşların e-posta adreslerinin @yahoo.com,  @gmail.com,  @hotmail.com veya benzeri bağlantılarla sona erenlerin yerine @firma veya şirket adı ile sona eren   e-posta bağlantılarına dikkat edilmelidir.