Devlet, hiç para harcamadan 4 gümrük kapisi ile 1 gümrük tesisini yenileyecek (08.07.2012)

small_halkali_gumruk2.jpg


Yılda yaklaşık 5 milyon aracın, 15 milyon yolcunun kullandığı, Türkiye'nin dünyaya açılan vitrini olarak nitelendirilen gümrük kapıları, birer birer yenileniyor. 


Çıldır-Aktaş, Dilucu, Kapıköy ve Esendere gümrük kapıları ile Halkalı gümrük tesislerinin Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle modernizasyonuna yönelik Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, TOBB ve Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret AŞ arasında sözleşme imzalandı. 


İmzalanan uygulama sözleşmesi ile 5 gümrük tesisi, kamuya hiçbir yük getirmeden, YİD modeli ile 1,5 yıl içinde yeniden yapılandırılacak. 


Hakkari-Yüksekova'dan İran'a açılan Esendere Gümrük Kapısı, Van'dan İran'a açılan Kapıköy Gümrük Kapısı, Iğdır'dan Nahcivan'a açılan Dilucu Gümrük Kapısı, Ardahan'dan Gürcistan'a açılan Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı ile İstanbul Halkalı'daki Türkiye'nin en büyük iç gümrük müdürlüğü olan Halkalı Gümrüğü, YİD modeli ile TOBB tarafından en son teknoloji ile modernize edilecek. 


Kapıların modernize edilmesiyle daha çok sayıda aracın giriş ve çıkışı sağlanacak, muayene peronu ve personel sayısı artırılacak, güçlendirilen teknik altyapı ile işlemler daha kısa sürede tamamlanacak. 


Sözleşme kapsamında Türkiye'nin en büyük kara gümrük müdürlüğü olan ve günde 700 TIR'ın, yılda 40 milyar dolarlık malın işlem gördüğü Halkalı Gümrük Müdürlüğü de Çatalca'da 220 dönüm arazi üzerinde yeniden inşa edilecek. 


TOBB, söz konusu 4 gümrük kapısının yenilenmesi için 120 milyon lira, Halkalı'daki gümrük tesisinin yenilenmesi için de 105 milyon lira yatırım yapacak. 


Halkalı Gümrük İdaresinin, yeniden yapılandırılacak gümrük tesislerine taşınmasıyla da İstanbul şehir trafiğinde rahatlama olması bekleniyor. 


Bunların ardından 8 gümrük kapısı daha yenilenecek. Bu kapılar Akçakale, Öncüpınar, Karkamış ve Pazarkule, Ali Rıza Efendi, Posof Türkgözü, Dereköy ve Yayladağı. 


Kamu-özel sektör işbirliğinin en başarılı örneği


Bugüne kadar 8 gümrük kapısı YİD modeliyle modernize edildi. Türkiye'de gümrük kapılarının modernizasyonu, kamu-özel sektör işbirliğinin en başarılı örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Bu işbirliği sayesinde, 2005 yılında TOBB ve 137 oda ve borsanın ortaklığı ile kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret AŞ (GTİ), İpsala, Gürbulak, Cilvegözü, Nusaybin, Habur, Sarp, Kapıkule ve Hamzabeyli gümrük kapıları yaklaşık 175 milyon dolar harcamayla adeta yeniden inşa etti. 


Bugüne kadar YİD modeliyle modernize edilen gümrük kapıları ve yatırım tutarları şöyle: 


Gümrük kapısı Yatırım tutarı (Bin $) 

     ------------- --------------------- 

     İpsala 3.500 

     Gürbulak 10.800 

     Cilvegözü 8.500 

     Habur 11.700 

     Sarp 26.600 

     Kapıkule 86.200 

     Hamzabeyli 7.100 

     Nusaybin 20.300 

     Toplam: 174.700

kaynak:AA