Çin Halk Cumhuriyeti menseli ve 'güç kaynagi (power supply)' olarak beyan edilen bin 300 adet koli esyanin içinde cep telefonu yakalandi. Beyan harici olarak yakalanan esyalarin tahmini degerinin 4 milyon lira

small_trakya-gumruk-kacakcilara-gecit-yok.jpg


Çin'den güç kaynağı içerisine saklanarak getirilen 16 bin 800 kaçak telefona el konuldu. Piyasa değeri 4 milyon lira olduğu belirtilen kaçak cep telefonları ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Bakanlığın Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğünce yapılan risk analizi çalışmaları sonucunda 16 bin 800 adet cep telefonu ve 281 adet cep telefonu aksamı yakalandığı bildirildi.

UYANIK MEMUR YAKALADI

Çin Halk Cumhuriyeti menşeli ve 'güç kaynağı (power supply)' olarak beyan edilen bin 300 adet koli eşyanın Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğünce risk analizinin riskli bulunduğu belirtilen açıklamada, "Bu kapsamda, beyannamenin kontrolüyle sorumlu Adana Gümrük Müdürlüğünde görevli gümrük muayene memurunca kontrol ve muayene yapılmıştır. Bu muayene sonucunda, eşyanın ağırlığının benzer eşyaların ağırlığından farklı olduğu tespit edilmiş ve kontrol sonucunda kutular içerisinde ki güç kaynağına dıştan bakıldığında fan kısmı ve havalandırma deliklerinin içten siyah ve gri bantla yapıştırıldığı, bağlantı kablosunun ise içten koli bandı ile tutturulduğu, bin 300 adet güç kaynağının her birinin vidaları söküldüğünde, iç aksamının olmadığı, bunun yerine her birinin içerisine muhtelif marka ve modelde çok miktarda cep telefonun gizlenmiş olduğu tespit edilmiştir.

PİYASA DEĞERİ 4 MİLYON LİRA

Beyan harici olarak yakalanan eşyaların tahmini değerinin 4 milyon lira olduğu anlaşılmıştır. Güç kaynağı içerisinden çıkan eşyanın yapılan sayımında 16 bin 800 adet cep telefonu, 281 adet muhtelif miktarda cep telefonu aksesuarı olduğu görülmüştür." denildi. Açıklamada, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatları doğrultusunda soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.


Kaynak : http://www.internethaber.com/cin-adana-gumruk-cep-telefonu-kacakcilik--442234h.htm#ixzz20LvEjKM3