Mobilyada Ihracat Artti, Ithalat Azaldi (12.07.2012)

small_mobilya1.jpg


Mobilyada İhracat Arttı, İthalat Azaldı

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından açıklanan 2012 ilk çeyrek ihracat ve ithalat verilerine göre, geçtiğimiz yıla oranla, mobilya ihracatı yüzde 19 artarken, mobilya ithalatı yüzde 7 geriledi.

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından açıklanan 2012 ilk çeyrek ihracat ve ithalat verilerine göre, geçtiğimiz yıla oranla, mobilya ihracatı yüzde 19 artarken, mobilya ithalatı yüzde 7 geriledi.

Günden güne ihracatı büyüyen Türkiye, mobilya sektöründe dünyada iddialı bir noktaya ulaşmanın eşiğinde. Son 2 yıldır yüzde 20 büyüyen mobilya ihracatının önümüzdeki dönemde de bu yükselişe devam edeceği öngörülerek gelecek 5 yıl içinde dünya’da ilk 10 ihracatçı ülke içinde olacağı vurgulanıyor. Türkiye’nin mobilya ihracatının 2 milyar dolar sınırından 3 milyar dolara ulaşması halinde ise Türkiye, ABD’nin arkasından ihracatta Kanada'nın yerine 7. sıraya çıkacak.

2012 yılının ilk 3 ayında Türk mobilya ihracatı 425 milyon 951 bin 466 dolara ulaşarak 2011 yılının ilk 3 ayına göre yüzde 19’luk bir artış gerçekleşirken, ithalat rakamlarında yüzde 7’lik bir gerileme kaydedildi.

Ortadoğu ve Arap ülkerinde yaşanan iç karışıklıklara rağmen, Türkiye 2012 yılının ilk üç ayında Avrupa ülkelerinin yanı sıra, Irak, Libya, İran ve Suudi Arabistan’ın da aralarında olduğu bir çok ülkeye ihracat yaptı. Öte yandan, mobilyanın hacimli bir ürün olması, birden çok ülkeye gönderim, konteynera yüklenen ürün maliyeti ve konteyner başına düşen navlun maliyetlerinin nerdeyse başa baş gelmesiyle ihracat sırasında yaşanan sıkıntılar sebebiyle, ihracatı hedefler doğrultusunda daha da arttırmak adına, devletten navlun ücretleri konusunda destek bekleyen Mobilya Sanayicileri, desteğin gerçekleşmesi halinde istihdamda ve ihracatta büyük artış olacağını öngörüyor.

MOSDER Başkanı Ramazan Davulcuoğlu konu hakkında, "Türk mobilya sanayicileri, dünyanın dört bir yanına yaptığı ihracatlarla Türk mobilyasını ve Türk mobilya markalarını başarılı bir şekilde birçok ülkeye ulaştırmış ve tanıtmış oluyor. Bu anlamda her yıl dünyanın önde gelen fuarlarına katılarak mobilya sanayisinin tanıtımı ve ihracatını arttırmak adına birçok girişimde bulunuluyor. Aynı zamanda mobilya sektörü yüzde 90 seviyesinde yurtiçinden hammadde tedarik ediyor, bu sayede de Türk sanayisinin kalkınmasına büyük destek verilmiş oluyor. İç pazarımızın tüm sağladıklarını kullanarak, kendi ülkemizin kazanmasına vesile olmaktayız. Diğer yandan ise dış ülkelerle olan iş birliklerimizi arttırarak ihracatımızı büyütmek ve yeni pazarlarda Türk mobilya stilini oluşturmak en büyük hedefimiz. Kısa bir süre içerisinde Türk mobilyasının ihracat haritasını genişleteceğini düşünüyoruz. Ülkemizin dış ülkelere de adının duyurulması ve ticari ilişkilerimizi arttırmak için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
CİHANKaynak: http://www.haberimport.com/haber/mobilyada-ihracat-artti,-ithalat-azaldi-107737.htm#ixzz20LzugetD