Joker'in Tiri Türkiye'ye Gelecek mi? 13.07.2012

small_anahtar.bmp


The Dark Knight Rises'ın gösterime girmesine sadece iki haftalık süre kaldı. Batman hayranları için heyecan dorukta, hemen hergün filmle ilgili yeni bir tanıtım videosu ya da haber medyadaki yerini alıyor.

Bu seferki Batman haberinin kaynağı Hollywood değil. Türk film ve müzik koleksiyoncusu Özgür Çift, The Dark Knight sırasında Heath Ledger'ın canlandırdığı Joker tiplemesinin kullandığı tırı satın aldı. Çetin geçen bir açık artırma sonucunda Çift'in koleksiyona eklenen tır, film hayranları için özel bir öneme sahip.

Peki, bu tırı ülkemizdeki özel sergilerde görebilecek miyiz? Gümrük kanunları yüzünden Özgür Çift, tırı ülkemize getirmekte sorun yaşıyor. Filmin çekimleri için özel olarak kiralanan tır 29 yaşında. Sinema tarihine geçen Wallstreet sokağındaki Batman ve Joker kapışmasının en heyecanlı anlarında kullanılan tır yaşı yüzünden gümrükten geçemiyor.

Joker'in tırını görmek isteyen Batman hayranları şu anda sadece internet üzerinden yayınlanan fotoğraflara bakabiliyorlar. Özgür Çift'in koleksiyonunda Michael Jackson'ın eldiveni, Titanic filminde Leonardo Di Caprio'nın giydiği ceket, Fight Club'taki kıyafetler ve Matrix'te kulalnılan silahlar gibi ürünler de bulunuyor.

Film çekimleri sırasında kullanılan ürünleri toplayan Çift, sponsor bulursa bunları ülkemizdeki film severe sergileyecek özel bir organizasyon düzenlemeyi düşünüyor. Özgür Çift'in koleksiyonunda 1000'e yakın Hollywood ve müzik dünyasına ait koleksiyon ürünü bulunuyor. Türk koleksiyoncu, Hollywood'ta elindeki ürünlerle 3 adet sergi düzenledi.