4 gümrük kapatildi ticaret dibe vurdu 26.07.2012

small_4-gumruk-kapatildi-ticaret-dibe-vurdu-2468964.jpg


4 gümrük kapatıldı ticaret dibe vurdu

Gümrük Bakanı Yazıcı, Suriye tarafı muhaliflerin kontrolünde olan 4 gümrük kapısının kapatıldığını açıkladı. 2011 yılında 1.6 milyar ihracat yapılan Suriye’ye, jet krizine kadar geçen 5 aylık sürede sadece 265 milyon dolarlık ihracat yapılabildi

MİTHAT YURDAKUL-Ankara

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye ile Suriye arasındaki gümrük kapılarındaki işlemlerin geçici olarak askıya alındığını bildirdi. Yazıcı, Nusaybin, Cilvegözü, Öncüpınar ve Karkamış gümrük kapılarında birtakım kısıtlamalara gidileceğini, Yayladağı ile Akçakale’de ise önlem olmadığını söyledi. Yazıcı, 4  gümrükten Türklerin Suriye’ye geçemeyeceğini, Suriyelilerin kendi ihtiyaçları için Türkiye’ye girebileceğini söyledi. Yazıcı, 4 gümrükte Suriye tarafının muhaliflerin kontrolünde olduğunu, buralarda Türk TIR’larının yağmalandığını açıkladı.
Suriye’deki olaylar nedeniyle iki ülke arasındaki ticaret büyük darbe aldı. Türkiye Suriye’ye 2011’de 1.6 milyar dolar ihracat yaparken jet krizine kadar ilk beş ayda ihracat 265 milyon dolara düştü.

Suriye TIR’larına da yasak
Basın toplantısı düzenleyen Yazıcı, 18 Temmuz’da Karkamış, 19 Temmuz’da Cilvegözü ve Öncüpınar’ın karşısındaki kapıların, Suriyeli muhaliflerin eline geçtiğini belirtti. Nusaybin’in bir süredir fiilen kapalı olduğunu kaydeden Yazıcı, muhaliflerin dışında bazı unsurların da devreye girmesiyle kapılarda güvenliğin tamamen ortadan kalktığını ve yağmalama başladığını söyledi.
“Uluslararası ticarete yönelik Suriye plakalı ve üçüncü ülkelere ait araçların giriş-çıkış gümrük hizmetleri durdurulmuştur” diyen Yazıcı,  bunun amacının Türk tüccarının Suriye’deki pazar payını azaltmamak için olduğunu söyledi. Türk TIR’larına yönelik saldırılardan sonra şoförler Suriye’ye gitmeyince Türk ihraç malları bir süre Suriye TIR’larıyla taşınmıştı. Yazıcı, “Aldığımız önlemler geçicidir. Umarım en kısa zamanda güvenlik sağlanır ve ticaret devam eder” dedi.

Yük taşımacılığı yüzde 71 azaldı
2012 Ocak-Temmuz döneminde, Suriye kapılarından yük taşımacılığı kapsamında giriş çıkış sayısı yüzde 71 azalarak 88 bine düştü. Yolcu taşımacılığı kapsamında giriş çıkış sayısı da yüzde 68 oranında azalarak 248 bine geriledi.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’den Suriye’ye giden taşımalarda ocak-mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 87 düşüş olduğunu söyledi. Çağlayan, Suriye’ye ihracatın 110 milyon dolarının da elektrik ihracatı olduğunu kaydetti.

Elektrik vermeye devam
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, “Suriye halkının elektriğe her zamankinden daha çok ihtiyacı var. Elektrik vermeye devam ediyoruz” dedi.

kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/4-gumruk-kapatildi-ticaret-dibe-vurdu/ekonomi/ekonomidetay/26.07.2012/1571947/default.htm?ref=OtherNews