Inebolu Gümrügü açilmasi gerçeklesmedi, aradan geçen 8 aya ragmen müdür atamasi yapilamadi.

small_inebolu-gümrük.jpg


Her şeyi tamamlanan Gümrük Müdürlüğü’nün açılması gerçekleşmedi, aradan geçen 8 aya rağmen müdür ataması yapılamadı.

İnebolu Gümrüğü Türkiye’de kurulan ilk gümrük müdürlüklerinden bir tanesidir.

İnebolu Postası - 1998 yılında kapatılmıştır. Kapatıldıktan 13 yıl sonra 2011 yılının kasım ayında bakanlar kurulunun kararı ve ardından 22 Aralık 2012 tarihindeki resmi gazetede yayınlanan karar gereğince İnebolu Gümrük Müdürlüğü’nün açılması resmiyet kazandı.

Bunun üzerine Ocak ayının 2 . Haftasında Samsun Bölge Müdürü Serdar Çakır İnebolu’ya gelerek yer arayışında bulundu. İnebolu Kaymakamı Kubilay Ant’ın olurları ile Liman Mevkiindeki hazineye ait binanın bir katı İnebolu Gümrük Müdürlüğüne tahsis edildi.

Bu zamana kadar 13 yıl boyunca İnebolu Gümrüğü mobil olarak yürütüldü. Sinop Gümrük Müdürlüğü kapatılıncaya kadar Sinop’tan görevlendirilen gümrük memurları şirket yöneticileri tarafından Sinop’tan alınıp İnebolu’ya getiriliyor, buradaki bütün masrafları ve harcırahları karşılanıyordu. Sinop Gümrük Müdürlüğü kapatıldıktan sonra görevliler Samsun Bölge Müdürlüğünden özel oto ile alınarak İnebolu’ya getiriliyor ve bütün masrafları karşılanıyor.  İnebolu Limanı’na gelen her gemi için yapılan bu tür masrafların bir an önce bitirilmesi için İnebolu Gümrük Müdürlüğüne tahsis edilen binanın onarımını Kastamonu Entegre firması üstlenmiş ve verdiği sözü tamamlamıştır. Ancak; Bina 6 bölümden oluşan her katta 2 daire olmak üzere 3 katlıdır. 3 katta İlçe Tarım Müdürlüğü bulunmaktadır.  Tarım Müdürlüğü kat kaloriferi ile ısıtılmaktadır. Gümrük için ayrılan katın kaloriferi ve dış cephesi tamamlanmadığı için bina teslim edilememiştir.

   Samsun Bölge Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre İnebolu Gümrük Müdürlüğüne önce bir şef görevlendirilmiştir ve 15 Ağustos tarihine kadar da müdür ataması yapılacaktır. Eksiklerin giderilmesi ve daimi olarak çalışması için şef olarak Kamil Sümer’ in ataması yapıldı.

    Ak Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen ise İnebolu Gümrük Müdürlüğü`nün, binadaki onarım çalışmalarının tamamlanmasının ardından hizmete gireceğini belirten basın açıklaması yaptı.

    İnebolu Gümrük Müdürlüğü binasındaki eksiklerin bir an önce giderilerek  faaliyete geçmesi için siyasetçilerimizin kolları sıvaması gerekmektedir.