KUMAS, IPLIK VE EV TEKSTILI IHRACATÇILAR IÇIN RUSYA PAZARINA GIRIS FIRSATI…

small_DUYURU(10).jpg


KUMAŞ, İPLİK VE EV TEKSTİLİ İHRACATÇILAR İÇİN RUSYA PAZARINA GİRİŞ FIRSATI…

RUSYA FEDERASYONU TEKSTİL SEKTÖREL TİCARET HEYETİ ORGANİZASYONU 21-23 Kasım 2012/Moskova

4-8 Haziran 2012 tarihleri arasında, Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından Rusya’ya Sektörel Ticaret Heyeti düzenlenmiştir. Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde yapılan ikili iş görüşmeleri şeklinde gerçekleşmiş olan bu heyete iplik, kumaş, ev tekstili ve hazır giyim sektörlerinde faaliyet gösteren 13 firma katılmış ve heyet sonrası katılımcı firma yetkilileri ile yapılan anket ve görüşmelerde gerçekleştirilmiş olan temasların olumlu olduğu ve bu temaslar sonucunda orta ve uzun vadede görüşülen firmalarla ticaret bağlarının oluşturulması ihtimalinin yüksek olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.

Rusya Federasyonu pazarının ülkemiz tekstil ürünleri açısından en önemli pazar konumunda olması, Rusya pazarına olan coğrafi yakınlığımızın yarattığı fırsatlar, Rusya’nın demografik yapısı ve nüfus dağılımının (Bayan nüfusunun çokluğu ve nüfusun %73’lük bir kesiminin Moskova ve St. Petersburg da dahil olmak üzere büyükşehirlerde yaşaması) önümüzdeki dönem ülkedeki hazır giyim ve konfeksiyon ürünlerine olabilecek talebin artışını desteklemesi,Rusya Federasyonu’nda harcanabilir gelir ve tüketimin artması sonucunda tekstil ve hazır giyim pazarında özellikle Moskova ve St. Petersburg’ta tesbit edilen büyüme rakamları, 2007 yılında Rusya’nın en büyük tekstil tedarikçisi olan Türkiye’nin 2008 yılından sonra bu konumunu Çin’e kaptırması (pazar kaybı),Rusya’nın dünya genelinden gerçekleştirdiği yaklaşık 2.7 milyarlık tekstil ithalatı içerisinde Türkiye’den ithal edilen yaklaşık 397 milyon dolarlık ithalatın geliştirilebileceğine yönelik bir potansiyelin olması gibiözellikleri Rusya pazarını cazip kılmaktadır.

Heyet organizasyonumuzun ardından alınan başarılı sonuçlar neticesinde; Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği tarafından 21-23 Kasım 2012 tarihleri arasında Rusya Federasyonu’nun Moskova ve St. Petersburg kentlerinde kumaş, iplik ve ev tekstili ihracatçılarına yönelik olarak “SEKTÖREL TİCARET HEYETİ” düzenlenmesine karar verilmiştir.
Heyetin 2011/1 sayılı Pazar araştırması ve Pazarlama Desteği Hakkında Tebliğ kapsamında desteklenmesini teminen Ekonomi Bakanlığı’na başvurulmuştur.

Organizasyon kapsamında Rusya Federasyonu’nun başkenti ve ticaret merkezi olan Moskova’da gerçekleştirilecek ikili iş görüşmeleri ile firmalarımızın, Rusya’nın önde gelen ithalatçıları ve hazır giyim firmaları ile bir araya getirilmeleri hedeflenmekte olup, bu doğrultuda Rusya’da yerleşik profesyonel bir danışman ile çalışılacaktır. Organizasyon esnasında firmalarımızın ürünlerini sergilemelerine de imkan tanınacaktır.
Programa katılım ücreti firma başına, 2.500 EURO’dur. Firma başı katılım ücretine; organizasyon giderleri, konaklama, firmadan katılan 1 kişinin gidiş - dönüş uçak bileti dahildir. (pasaport-vize ve yurtdışı çıkış harcı giderleri dahil değildir.)
Organizasyona katılım 20 firma ile sınırlı olup başvuruda bulunmak isteyen firmalarımızın 23 Ağustos 2012 Cuma gününe kadar Ege İhracatçı Birliklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruda müracaat tarihi ve talep edilen katılım bedelinin müracaat tarihi itibarıyla ödenmiş olması hususu dikkate alınacaktır.
Davet edilecek Rus firmalara iletilmek ve tanıtım çalışmalarında kullanılmak üzere firmanızın ve ürünlerinizin en az 300 dpi çözünürlükte olan fotoğrafları ve logosu ile firmanızı ve ürünlerinizi detaylı olarak anlatan Türkçe veya İngilizce en az 1 sayfalık tanıtım yazısını fuarlar@egebirlik.org.tr adresine iletmeniz gerekmektedir.

Katılım için eksiksiz olarak doldurulacak ekli Başvuru Formu, Katılımcı Bilgi Formu, Ek C-2, Ek C-3, Rusya Anket Formu ve katılım ücreti bedeli olan 2.500 EURO’nun Ege İhracatçı Birliklerinin T.VAKIFLAR BANKASI / FİNANSMARKET İZMİR ŞUBESİ ( ŞUBE KODU :004 ) 00158048000694652 numaralı EURO hesabına ( Iban No: TR82 0001 5001 5804 8000 6946 52 )yatırıldığını gösteren dekontun en geç 23 Ağustos 2012 tarihinde mesai saati bitimine kadar Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliğinin Fuarlar ve Tanıtım Şubesi’ne (fuarlar@egebirlik.org.tr /Tel.0232.488 60 00/ Faks.0232.488 61 00) iletilmesi gerekmektedir.
 

kAYNAK: iHRACATÇI BİRLİKLERİ