Dahilde Isleme Izin Belgesinin müeyyideli olarak kapatilmasinin önüne geçilmesi için talep edilen DIIB revizesinin onaylandi bilgisi DIR Otomasyon Sisteminde görüldü bilgisi alinmadan beyannamelerin tescil islemlerinin gerçeklestirilmemesi (12.10.2012)

small_DUYURU(31).jpg


  Dahilde İşleme İzin Belgesinin müeyyideli olarak kapatılmasının önüne geçilmesi için talep edilen DİİB revizesinin onaylandı bilgisi DIR Otomasyon Sisteminde görüldü bilgisi alınmadan beyannamelerin tescil işlemlerinin gerçekleştirilmemesi hususu önemle bilgilerinize sunulmaktadır. 


     Elektronik ortamda düzenlenen Dahilde İşleme İzin Belgesi ( DİİB) , kapsamında yapılan ithalatların her bir satır kodu karşılığının düşümü otomatik olarak yapılmaktadır. İthal edilmek istenilen miktar belgede kayıtlı miktardan fazla olduğu durumlarda sistem “Bakiye Yetersizdir” ifadesi ile miktar aşımı olduğu gerekçesiyle tescile müsaade etmemektedir. Bu durumda DIR Otomasyon Sistemi çerçevesinde Ekonomi Bakanlığı tarafından elektronik ortamda düzenlenen Dahilde İşleme İzin Belgesinde belgede miktar artırımı revizesine gidilmektedir. 

      Belgede revize talebinde bulunulduktan sonra talep onaylanmadan yapılan ithalat işlemlerinde sistem “Bakiye Yetersizdir” uyarısında bulunmadan tescile izin vermektedir. DİİB revizesi gerçekleşmeden yapılan ithalatlar, revize talebi sonradan onaylanmış olsa dahi DIR Otomasyon Sisteminde miktar aşımı olarak gözükmektedir. Revize talebi ile revizenin onaylanması arasında geçen zamanda yapılan bu ithalatlar belgeyi DIR Otomasyon Sisteminde kullanmaya yetkili kişi tarafından görülemeyen MBR sayfasında bulunmaktadır. MBR sayfası sadece İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliklerince ve Ekonomi Bakanlığınca görülebilmektedir.

      (İhracat 2007/2) Sayılı Dahilde İşleme Rejimine ilişkin İşlemlerin Bilgisayar Veri İşleme Tekniği Yoluyla Yapılmasına Dair Tebliğin 9. Maddesinin 3. Fıkrasında “Bu Tebliğin 8 inci maddesinin dördüncü fıkrası çerçevesinde eşyanın tesliminden sonra yapılacak bir düzeltme sonucunda belge kapsamında ithali öngörülen eşyanın miktar ve/veya değerinde bir aşım olması halinde, bu aşımdan belge sahibi firma sorumludur. Bu kapsamda bir miktar aşımı olması halinde, bu aşım revize işlemine konu edilemez.” denmeketedir.
 
kaynak: Ekonomi Bakanlığı