''Basarim kollektif çalisma ve güncel yönetim anlayisi benimsemenin sonucudur'' diyerek Istanbul Gümrükleri Bas Müdürlügün de göreve baslayan Tevfik Usta'da Istanbul Gümrüklerinde ki yolsuzluklara çare olmadi. (12.10.2012)

small_kaçakçılık(3).jpg


İstanbul Gümrük Sahalarına Dikkat!


 

''Başarım kollektif çalışma ve güncel yönetim anlayışı benimsemenin sonucudur'' diyerek İstanbul Gümrükleri Baş Müdürlüğün de göreve başlayan Tevfik Usta'da İstanbul Gümrüklerinde ki yolsuzluklara çare olmadı.

Usta ve ekibi diğer meslektaşları gibi İstanbul Gümrüklerinde sıkıntılı günler geçiriyor.

İstanbul Mali Şube Müdürülüğü'nün 11 Ocak'ta yaptığı operasyonlar neticesinde İstanbul eski baş müdürü Lütfi Ekinci ile AHL Kargo Gümrük Müdürü Hayrettin Eker'in de aralarında bulunduğu 40'tan fazla görevli, 200 milyondan TL rüşvet aldıkları gerekçesiyle görevlerinden alınmışlardı.

Bu büyük operasyonun ardından büyük ümitlerle göreve başlayan Başmüdür Usta'nın da beklentilerin aksine gümrükte ki sıkıntılara çare olamadığı gözleniyor.

Uzman kişilerin birleştiği nokta ise; İstanbul gümreklerinin artık ülkenin tampon bölgeleri oldukları. Ülke olarak sıkıntılı dönemlerde özellikle terör örgütlerinin bu alanlardan beslenmesinin önüne geçilmesi için tedbirlerin arttırılması hayati önem taşıyor. Bu tedbirler için masanın öbür yüzünde bulunan Gümrük Müşavirlerinin de, bu konuda daha hasssa olmaları sağlanmalı. Gümrüklerdeki zaafiyetin kamuyu mağdur duruma düşermesinin engellenmesi gerekiyor. Uzmanlar arasında özellikle İstanbul Başmüdürlüğün görevini daha da titizlikle yapması gerektiği yönünde görüşler ortaya çıkıyor.


İşte 2012 de basına yansıyan önemli kaçakçılık olayları:

1.YER: HALKALI GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih: 29 Nisan 2012

Konu: Gümrük Bakanı Sayın Hayati Yazıcı'nın talimatı üzerine, Halkalı Gümrük Müdürlüğüne yönelik operasyanda 500 Milyonu bulan hayali ihracat da devletten haksız yere 50 milyon tl'lik Kdv nin iadesi sebebiyle haksız kazanç elde edildiği neticesine varılmış. Çetenin Halkalı ve Esendere Gümrüklerini kullandıkları ve terör örgütüne haraç verdikleri iddia ediliyor.

2.YER: AMBARLI GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ
30 Nisan 2012

Konu: İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Şube Müdürlüğü Ambarlı Gümrüğünde aldıkları bir ihbar sonucunda yaptıkları baskında 20 milyon değerinde Kaçak cep telefonu ve Cinsel Güç artırıcı ilaç yakalamışlardır. Yakalanan 23.000 adet kaçak cep telefonunun tamamının Telekominikasyona kayıtlı ve açık oldukları tespit edildi.

3.YER: HALKALI GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ
5 Mayıs 2012
Konu: Halkalı Gümrüklerde Sahte Banka kurularak kamuyu 50 milyon lira zarara uğratılmış, HEY TEKSTİL Sahibi Süreyya Sırrı Bektaş'ın da bulunduğu şüpheliler, operasyonun ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

4.YER: AMBARLI GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ
30 Temmuz 2012

Konu: Ambarlı gümrüğüne 3 ayrı şirket üzerinden Mısır ve Tunus üzerinden deniz yolu ile toplam 50 konteynerde 1.149.000 litre kaçak akaryakıt girişine İstanbul Mali Şube ekiplerinin başarılı müdahalesi sonucunda el konulmuştur.

5.YER: AMBARLI-HALKALI
13 Eylül 2012
Konu: Ambarlı'dan Halkalı'ya seccade olarak beyan edilerek, yurda kaçak sokulmaya çalışılan 4 Milyon Sigara İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Kaçakçılık Şube ekiplerinin operasyonuyla 4 milyon tl lik kaçak sigara piyasa sunulmadan yakalandı.

Görevine iddialı söylemlerle başlayan Başmüdür Tevfik Usta, bir nebze de olsa kaçakçılığa engel olabildi mi? Ya da kurduğu ekip tecrübesiz olduğu için bekleneni veremedi mi? İşte bunların hepsi yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkacak.