KRIZ yaratan Suriye uçagindan çikarilarak el konulan ve askeri nitelikli oldugu öngörülen, telsiz, verici, sinyal engelleyiciler ile 'füze-roket Sir kargo mercek altinda (12.10.2012)

small_sir-kargo.jpg


Mahmut GÜRER / ANKARA


KRİZ yaratan Suriye uçağından çıkarılarak el konulan ve askeri nitelikli olduğu öngörülen, telsiz, verici, sinyal engelleyiciler ile 'füze-roket ya da diğer elektronik silahların yapımında kullanılabileceği öngörülen' parçalar incelemede... Sürecin çabuk sonuçlanması için, TÜBİTAK, MİT ve Genelkurmay Başkanlığı uzmanlarının ortak çalışma başlattığı bildirildi. İşbirliğinin temel nedeninin ise, uçakta bulunan malzemelerin hangi sistemlerle uyumlu olduğu ve ilk tahminlerde belirtildiği gibi elektronik parçaların füze yapımında kullanılıp kullanılamayacağının saptanılması olduğu belirtiliyor. Daha önce, İran'a giden TIR'larda bulunan ve silah olabileceği iddia edilen malzemelerle ilgili incelemeleri TÜBİTAK gerçekleştirmiş, bir kısmının çifte kullanımlı olduğu anlaşılmıştı.

ALICI SAVUNMA BAKANLIĞI
Öte yandan, el konulan malzemelerin taşındığı büyük sandıkların üzerinde, alıcı bilgisi olarak, 'Suriye Savunma Bakanlığı' yazdığı vurgulanıyor. Dün Suriye ve Rus medyasında, el konulan kargoların özel bir şirkete gittiği iddiasına yer verilmişti. Yetkililer, kolilerin üzerindeki 'Suriye Savunma Bakanlığı' yazısının bu iddiayı çürüttüğünü ifade ediyor.

'Türkiye uluslararası hakkını kullanmıştır'
- Binali Yıldırım (Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı): Hava sahası her zaman barışçıl amaçla kullanılmalı. Aksi halde biz ulusal ve uluslararası mevzuattan doğan haklarımızı kullanırız. İşte bugün de kullandık, gerekirse bundan sonra da kullanırız.
- Bekir Bozdağ (Başbakan Yardımcısı): Biz bu kirli savaşa silah taşınmasına, Suriye yönetimine silah taşınmasına, orada zulmü artıracak işler yapılmasına rıza göstermeyiz. Bizim hava sahamızı kullanarak uçakların oraya bir takım malzeme götürmesine izin vermeyiz. 
- Volkan Bozkır (TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı): Diplomaside caydırıcılık önemlidir. Sivil uçakla askeri malzemeler taşınıyorsa Türkiye buna izin vermeyecektir. Uluslararası ilişkilerde alınganlık olmaz.
-  Levent Tüzel (İstanbul Bağımsız Milletvekili): Provokasyona açık ortamda Suriye uçağının indirilmesinden dolayı Türkiye uluslararası platformlarda suçlanacaktır.

Türk uçaklarının yeni rotası
Suriye hava sahasını kullanmama kararı alan Türk havayolu şirketlerinin yeni rotası belli oldu. Suudi Arabistan'a giden uçaklar bundan böyle Mısır hava sahasını kullanacak. Dubai, Doha ve Bahreyn gibi merkezlere uçan uçaklar ise rüzgarın durumuna göre İran veya Irak hava sahasını kullanacak.

kaynak: http://www.aksam.com.tr/sir-kargo-mercek-altinda--144026h.html