Gümrükte Sahte Fatura Operasyonu (16.10.2012)

small_sahte-fatura.jpg


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, üzerinde sahte gümrük muayene memuru kaşesi ve gümrük resmi mührü olduğu düşünülen toplam 532 adet faturanın ele geçirildiğini bildirdi. Soruşturmanın devam ettiği ifade edildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın verdiği bilgiye göre Antalya Gümrük Muhafaza Kaçakcılık ve İstihbarat Müdürlüğünce Tax-Free faturaları hakkında yürütülen araştırma kapsamında; TIGER LEDER isimli Yeni Antalya Deri Tur.İnş.Kuy.El San.Hayv.Su Ür.Gd.San.Tar. ve Or.Ür.Elk.Mim.İth.İhr.Ltd.Şti. isimli firmanın Kemer Vergi Dairesinde vergi iadesi/mahsup işlemine konu olmuş fakat Antalya Havalimanı Gümrük Müdürlüğü tax free kayıt defterinde kaydı bulunmayan faturalarının olduğu öğrenildi.

Firmaya ait iş yerinde ve şubesinde yapılan arama sonucunda muhafaza altına alınmış olan faturaların incelenmesi neticesinde; üzerinde sahte gümrük muayene memuru kaşesi ve gümrük resmi mührü olduğu düşünülen toplam 532 adet faturaya ilgili mahkeme kararı uyarınca el konularak polis kriminal labaratuarına gönderildi.

Alınan raporda faturalar üzerinde bulunan kaşelerin sahte olarak oluşturulduğunun bildirilmesi üzerine firmalar hakkında geriye dönük yapılan araştırmalar neticesinde; Ş.Ertekin, S.Ertekin, H.Ertekin, H.Ertekin'in firma yetkilileri olduğu, firmanın faturalarına gümrük işlemleri için aracılık hizmeti veren DSD firmasının sorumlusunun A.Ş.Kerimoğlu olduğu, yine firmaya aracılık hizmeti veren NET turistik firması yetkilisinin S. Şentürk olduğu, firmanın faturalarının takibinin Mali Müşavir Ş.Örcü tarafından yapıldığı ve Gümrük Müdürlüğünde takibini yapılmış gibi gösterilip aslında hiç bir işlem görmeyen faturaların takibinin İ.Uysal tarafından yapıldığı tespit edildi.

Bahse konu şahıslardan, NET aracı firma yetkilisi S.Şentürk, Kemer Cumhuriyet Savcısının yakalama kararına istinaden İstanbul'da 9 Ekim 2012 günü yakalanrak gözaltına alındı. Şahıs, Antalya Gümrük Muhafaza Kaçakcılık ve İstihbarat Müdürlüğüne getirildi.Adına tax free faturaları tanzim edilen Yeni Antalya firma yetkilileri Ş.Ertekin, S.Ertekin, H.Ertekin, H.Ertekin ile Mali Müşavir Ş.Örcü ve DSD aracı firma yetkilisi A.Ş.Kerimoğlu Antalya ve Kemer ilçesinde 10 Ekim 2012 günü yakalanarak gözaltına alındı. Kemer Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilerek soruşturma başlatıldı. CİHANKaynak: http://www.haberimport.com/haber/gumrukte-sahte-fatura-operasyonu-141345.htm#ixzz29RmspxPp